Když v roce 1977 skupina místních atletických nadšenců v čele s Janem Rýdlem uspořádala premiérový ročník štafetového běhu Lidice – Ležáky, tak netušila, jaká vznikne tradice. Zpočátku se běhalo po pěti letech, od roku 1993 každoročně, takže o víkendu se koná již 20. ročník.

Sportovci tak uctí tragickou památku 66. výročí vypálení obou obcí německými fašisty. „Chceme, aby jména těchto dvou obcí nezůstala jenom mlhavou vzpomínkou těch starších občanů, ale aby se stala opravdovým mementem zejména pro mladou generaci, která hrůzy války nikdy nepoznala,“ říká Jan Rýdlo, který 150 kilometrovou trasu z Lidic do Ležáků absolvuje po boku běžců na kole.

Štafeta odstartuje u památníku v Lidicích v sobotu 21. června ve 22.30 hodin. V nesení štafetového kolíku se bude střídat zhruba po deseti kilometrech vždy dvojice běžců. Na jednotlivých zastávkách budou na kolík vázat stuhy zástupci jednotlivých měst na trase štafety. „Vážím si toho, že v Praze u Staroměstské radnice naváže stuhu samotný primátor Pavel Bém, přestože na Staroměstské náměstí máme doběhnout v neděli ráno dvacet minut po půlnoci,“ oceňuje Jan Rýdlo. Stejně pochvalně se vyjadřuje i k tomu, že nad akcí převzal patronát hejtman Pardubického kraje Ivo Toman a touto cestou děkuje všem, kteří tradiční akci jakkoliv podpoří.

„Jsem rád, že můžeme počítat i s účastí mistryně světa a světové rekordmanky v běhu na 800 m Jarnmily Kratochvílové, která s námi poběží závěrečný úsek k památníku v Ležákách, přestože na jaře absolvovala operaci nohy,“ skládá Jan Rýdlo poklonu atletické legendě, která s ním významnou měrou spolupracuje i při akcích Českého běžeckého poháru, který organizuje jeho agentura JR RUNNING SPORT – intersport Nasavrky.

Orientační časový rozpis (v neděli 22. 6.) štafetových míst na Chrudimsku, kam můžete přijít běžce povzbudit: Ronov nad Doubravou 7.15, Třemošnice 7.35, Seč 8.15, Bojanov 8.35, Nasavrky 9.10, Miřetice 9.45, Ležáky 9.55 hodin.