Krátce po utkání 16. kola Chance Futsal ligy, v němž úřadující mistr FK Era-Pack Chrudim rozstřílel kladenské Satany 16:1, se začaly mezi místními futsalovými příznivce šířit zvěsti, že mužstvo opouští hrající trenér Cacau a s ním odejdou z klubu i ostatní jeho krajané.

Pravda je ale jenom částečná. Cacau po pondělní dohodě s vedením Era-Packu odchází na tříměsíční stáž do kazašského Kairatu Almaty, odkud přišel do Chrudimě 28. července 2009. První sezonu, kdy tým vedli Ota Stejskal a Martin Brychta, zde působil jako hráč, od sezony 2010/11 jako hrající trenér. V každé sezoně s Era-Packem vybojoval mistrovský titul a Pohár FAČR. Na evropské scéně s ním vždy postoupil do fáze Elite round. Na základě těchto výsledků byl nominován do ankety o nejlepšího klubového trenéra světa a obsadil v ní desáté místo. Do Kairatu Cacau odchází proto, že odtamtud odešel jeho trenérský krajan Barbosa do ruského Novosibirska a klub urychleně sháněl kvalitní náhradu, protože jej brzy čeká účast ve Final Four UEFA Futsal Cupu.

František Tichý.

Aktuální situaci ohledně této významné změny komentuje prezident FK Era-Pack Chrudim FRANTIŠEK TICHÝ.

Byl jste hodně zaskočen zájmem Kairatu o trenéra Cacaua?

Nebyl. Už asi před měsícem jsme obdrželi zprávu z Kairatu, kde nás informovali, že v rámci výměny trenéra po sezoně začínají jednat s Cacauem o jeho možném příchodu do jejich klubu od příští sezony. Nicméně za pár týdnu se vše urychlilo. Po mém návratu zz hor a mnou přišel Cacau, s tím, že se nabídka změnila a jestli by mohl odjet už nyní ve středu. Hned toto pondělí jsme to začali usilovně řešit, mluvili jsme s Kairatem, s Cacauem, s některými klíčovými hráči, s asistentem trenéra Jardou Bartuškem, byli jsme ve spojení se sportovním ředitelem Petrem Horákem a některými dalšími důležitými lidmi, kteří shodou okolností také odjeli na hory, takže to bylo docela komplikované.

Co tedy nakonec rozhodlo?

Nicméně jsme došli k názoru, že nebudeme Cacauovi dělat zbytečné komplikace. Pro nás je to samozřejmě ztráta, protože za těch tři a půl roku, co u nás Cacau působil, udělal pro náš klub opravdu hodně a stal se doslova jeho ikonou. Na mezinárodní scéně jsme se jeho zásluhou hodně zviditelnili. Nemůžeme mu proto bránit v cestě za jeho dalšími úspěchy.

Kairat postoupil do Final Four UEFA Futsal Cupu, který se bude konat na konci dubna. Začali jsem rozebírat různé detaily jeho odchodu a dohodli se, že Cacau zatím odchází na tříměsíční stáž s tím, že po onom Final Four, které končí 28. dubna, se vrátí zpět do Česka a bude s námi absolvovat zbytek sezony. V té době bychom měli hrát první nebo druhý zápas semifinále play off. Doufám, že jsem to play off tímto nezakřikl (úsměv).

Kdy tedy Cacau odjíždí do Kazachstánu?

Projednání detailů s Kairatem bylo rychlé. Nicméně Cacau, který má v Chrudimi svoji rodinu, původně domluvený středeční odlet odkládá pravděpodobně na sobotu. Tím pádem by se s námi ještě rozloučil při pátečním utkání v Teplicích, ale je možné, že odletí již v pátek. Záleží také na tom, jak se budou vyvíjet možností leteckých spojů.

Je tedy jisté, že po letošní sezoně trenér Cacau v Chrudimi končí?

Je velmi pravděpodobné, že pokud se mu na zmíněné stáži povede úspěšně, tak dostane nabídku na delší kontrakt, možná na dvě sezony. My samozřejmě nemůžeme s Kairatem soupeřit, jestli Cacau bude zde nebo v Kazachstánu Tamní ekonomika je úplně někde jinde, než tady.

Jak to vypadá s jeho krajany, kteří spolu s ním působí v Era-Packu?

Odchod se týká jenom Cacaua, všichni ostatní hráči tady zůstávají do konce sezony, tedy pokud pro ně nepřijde nějaká zajímavá nabídka k jejich odchodu do nějakého zahraničního klubu. Za Kairat by stejně ve Final Four nemohli nastoupit, protože Dentinho, Max i Douglas již v tomto ročníku UEFA Futsal Cupu hráli za Era-Pack.

Trénovat mistrovský tým předpokládám bude Cacauův asistent Bartůšek…

Zatím zůstává všechno při starém. Budeme o tom dále jednat až se vrátí Petr Horák z hor a uvidíme, jak se to bude dále vyvíjet. Zatím jedinou změnou bude, že se na lavičku určitě také posune manažér Tomáš Hamsa, hlavně pro jeho jazykové vybavenosti kvůli komunikaci se zbývajícími brazilskými hráči.

OFICIÁLNÍ VYJÁDŘENÍ  - CACAU ODCHÁZÍ Z FK ERA-PACK CHRUDIM NALEZNETE ZDE

Překlad k videu:

Jedná se o velký skok v mé kariéře. Kairat je mezi čtyřmi nejlepšími týmy Evropy. Je to mužstvo, ve kterém jsem již pět a půl roku působil. Dostal jsem nabídku, přemýšlel jsem, přemýšlel jsem, a nakonec jsem se rozhodl, že nemohu říci ne. Souhlasil jsem tedy s nabídkou. Je pro mě výhodná, je to dobré pro moji kariéru. Vrátit se zpět a pracovat v Kairatu je jako sen, protože jsem tam zanechal dobré vzpomínky. Očekávám naplnění cílů Kairatu, což je stát se vítězem UEFA Futsal Cupu nebo se minimálně probojovat do finále Final Four.
Odletím asi ve čtvrtek. Ve čtvrtek poletím do Moskvy, z Moskvy poletím do Novosibirsku. Tam budeme hrát proti místnímu Sibirjaku Novosibirsk dvě přátelská utkání. Poté se vrátím do Alma-Aty, abychom připravili mužstvo na kazašský šampionát a finále evropské klubové soutěže společně s Marcosem Moraesem, který se mnou bude spolupracovat. Oba dva budeme společně trénovat. Je to můj známý. Budeme pracovat společně tak, abychom naplnili cíle Kairatu.
Ano, ano. Jakmile skončí UEFA Cup, vrátím se zpět do České republiky, abych se stal společně s ERA-PACKem mistrem české ligy. Očekávám, že se vrátím těsně po Final Four, třicátého dubna, prvního května už bych měl být zpět a pracovat do konce soutěžního ročníku. Jak jistě víte, zamiloval jsem si to tady, zamiloval jsem si místní lidi, fanoušky, kteří odtud tady za mnou mě vždycky podporovali, uchovám si místní fanoušky ve svém srdci po celý život, přátele z města Chrudim, které jsem zde našel, sponzoři REMOEX, ERA-PACK a IG SERVICE jsou velkými tahouny, kteří podporují chrudimský futsal, a také ostatní sponzoři, kteří podporují, vím, že to není tak veliký počet, ale podporují ERA-PACK, aby se stal silným. Ještě jednou díky sponzorům ERA-PACK, REMOEX a IG SERVICE za všechno, co udělali pro toto mužstvo a také pro město Chrudim.
Ano, ano. Měl bych se poté znovu vrátit do Kazachstánu, kde bych měl připravený kontrakt. Přijet bych měl na konci července. Prezident klubu pan Kairat spolu s víceprezidentem Andreyem Mishenkem mi dali důvěru. Nechci je zklamat, chci splnit jejich cíle, což je vyhrávat tituly a snažit se pozvednout úroveň mužstva v evropském měřítku, při evropských šampionátech. Budu se snažit toto dokázat, je to pro mě jako sen vrátit se tam pracovat.
Ano, Dentinho, Max, Douglas a Felipe, který před nedávnem přišel, jsou hráči ERA-PACKu. Tomuto klubu budu pomáhat i nadále. Budu ho i nadále sledovat. Je to pro mě jako rodina. Dentinho má smlouvu, Douglas má smlouvu, Max má smlouvu a kdybych řekl, že je nemám rád, lhal bych. Jsou to perfektní hráči a každý trenér by s nimi rád pracoval. Byl jsem zde tři, čtyři roky s Maxem, tři s Douglasem a tři s Dentinhem, Dentinha jsem znal už déle, když jsem s ním působil předtím v Kairatu i jiných klubech. Jsou to neobvyklí hráči, hráči, kteří dokáží rozhodnout. Bude se mi po nich stýskat. Byli to všichni hráči, kteří zde po celé čtyři roky vyjadřovali respekt, náklonnost a obdiv na hřišti i mimo něj. Jediná věc, na kterou kladu důraz při mé práci je respekt. Respekt je nejvýš, víc než jakákoliv jiná věc. Díky bohu, to platilo pro celé mužstvo ERA-PACKu. Speciální poděkování patří bratrům Marešovým, Romanovi a Michalovi, kteří se ke mně po celou dobu mého působení chovali fantasticky, Meller, Páca, Popelka, Rešetár, který se dle mého hodně zlepšil od mého příchodu. Jsem na to pyšný, že mohu říci, že Reši byl jedním z těch, co se nejvíce zlepšili. O Romanovi Marešovi není třeba nic dodávat. Jeho historie mluví za vše. Jsou to hráči velmi vysokých kvalit. Roman a Michal hráli ve velkých evropských mužstvech jako je Dina Moskva. Bylo pro mě snažší pracovat s takovými typy. Jsem také velmi šťastný, že jsem objevil nové naděje českého futsalu. Je to Slováček Matěj, hráč s velkou budoucností. Dále Koudelka, který má také velkou budoucnost, pokud bude pokračovat i nadále v ERA-PACKu. Díky Márovi Kopeckému, který zde působí, naneštěstí je zraněný, Petrovi Olivovi, který také ukázal, že je velký profesionál. Opravdu chci všem poděkovat. Nechci na nikoho zapomenout. Meller ukázal svoje vůdčí schopnosti a charakter, Kuba Žďánský, to je brankář, který umí naslouchat a má svoji budoucnost. Doufám, že zde zaznamenají spoustu úspěchů a věřím, že už brzy budu moci ať v té nebo oné funkci pomoci rodině jménem ERA-PACK.
Jak ti to mám říci. Je to těžké. Je to pro mě velmi emotivní, když vidím tuto halu a také se blíží můj poslední trénink tady. Jsou to skvělí fanoušci, ať už jsme jeli do Teplic nebo do Brna, jezdili nás podporovat. V mém srdci zůstane skupinka fanoušků tady po mém boku, kteří když křičeli Cacau, Cacau, Cacau, to jsou okamžiky, které ve mně navždy zůstanou. Jsem tak dojatý, že skoro nemluvím. Je to těžké. Je to těžké pro to, co všechno jsem zde prožil, co jsem zde udělal. Nemám dalších slov, co bych řekl k tomu, jak moc mám rád tyto fanoušky.
Dentinho:
Myslím si, že všichni víme, jaký má Cacau talent. Ne pouze jako trenér, ale také jako hráč nám bude velmi chybět. Nastává také čas, kdy my všichni ostatní se musíme snažit o to víc, abychom splnili naši povinnost, kterou je získat titul mistra ligy. Cacau má nové mužstvo, my musíme odvézt dobrou práci, výkony se nyní zlepšovali, mužstvo je v pohodě. Jak už jsem říkal, musíme tvrdě pracovat a vítězstvími překonat skutečnost, že postrádáme Cacaua.
Ne, myslím si, že teď není čas přemýšlet o tom. Cacau se s nimi dohodl, ale my zde máme platný kontrakt s ERA-PACKem. Nemyslím na to, že bych měl teď odejít z ERA-PACKu. Mám zde smlouvu stejně jako ostatní brazilští hráči. A v tuto chvíli se soustředím pouze na ERA-PACK a na zisk titulu mistra České republiky pro ERA-PACK.