V pondělí 27. září začínají na místním zimním stadionu boje v základní skupině UEFA Futsal Cupu, kterou hostí již šestinásobný český šampion FK ERA–PACK Chrudim.

„Povinnost nám v domácím prostředí velí postoupit, ale oproti předchozím letům to bude náročnější. V naší základní skupině není totiž vyložený outsider. Naopak, všichni její účastníci mají reálnou šanci na postup,“ míní prezident chrudimského klubu František Tichý.

Jeho slova potvrzuje i hrající trenér ERA–PACKu Brazilec Cacau: „Ze soupeřů máme respekt, ale ne strach. Myslím, že jsme kvalitně připraveni, což potvrdily i úvodní zápasy Jetbull Futsal ligy. Chci ale apelovat na místní fanoušky, aby přišli v co největším počtu. Pro hráče je vždycky motivující, když je plný stadion a oni cítí diváckou podporu. A my chceme divákům předvést dobrá představení.“

Je rád, že se jeho svěřencům vyhýbají vážnější zdravotní komplikace. Rešetár byl sice deset dní mimo hru, ale již týden pilně dohání tréninkové manko, zraněn je pouze Kroulík.

„O sestavě pro UEFA Futsal Cup mám již zhruba týden jasno, ještě zvažuji jedno jméno,“ konstatoval trochu tajemně.

Radost mu dělá zapálený přístup všech hráčů v přípravě i k zápasům, takže to nemá lehké s výběrem té správné squadry, ale rozhodně si nestěžuje. „Pro trenéra je potěšitelné, když má z čeho vybírat,“ usmívá se kormidelník ERA–PACKu.

Důvod ke spokojenosti má i další Brazilec Dentinho, který před sezonou přišel do Chrudimě a zatím plně potvrzuje svoji pověst kanonýra. Vždyť za první tři kola české ligy vstřelil devět gólů a suverénně vede pořadí střelců. „Zvykl jsem si tady velice rychle, celý tým mě dobře přijal, jsem velice spokojen. Město je pěkné, chutná mi zdejší jídlo, zkrátka nemám s aklimatizací v Česku problém. Snažím se proniknout i do tajů češtiny a děkuji své učitelce Marušce,“ líčil tento 26letý plejer na tiskové konferenci před zahájením UEFA Futsal Cupu.

Dentinho se v této soutěži již s ERA–PACKem dvakrát setkal, ale vždy na „druhé straně barikády.“

A jak na to vzpomíná? „Hrál jsem proti němu za Kairat Almaty jednou v Chrudimi a podruhé v Belgii a pokaždé jsme přes něj postoupili do Final four. Nyní chci dokázat to samé i s ERA–PACKem. Myslím, že máme dobrý tým a můžeme dojít daleko,“ dodal s úsměvem tento sympatický Jihoameričan.

PŘEDSTAVENÍ ÚČASTNÍKŮ

ERA–PACK CHRUDIM

Historie šestinásobného mistra České republiky sahá do roku 1991, kdy byl založen klub FC Rváčov. Ten už rok po svém založení nastupoval v krajském přeboru a setrval v něm do roku 1997, kdy se stal jeho vítězem. V tomtéž roce se mu podařilo s Nemesisem Hradec Králové vyměnit soutěž a v premiérové sezoně 1997/98 skončil na 6. místě ve 2. lize – východ. Tehdy došlo ke změně názvu na Geodet Rváčov a následovaly další tři ročníky soutěží.

V roce 2000 došlo k přejmenování na FK ERA–PACK Chrudim podle jména generálního partnera a stěhování do tohoto města. Už v ročníku 2001/02 ERA–PACK vyhrál 2. ligu a postoupil mezi elitu. Tím začala bilance, která nemá obdoby. Při premiéře v 1. lize si hráči Chrudimi odnesli bronzové medaile, za rok už byli zlatí a po dalším roce si triumf zopakovali! Sezona 2005/06 sice přinesla zklamání v podobě vyřazení v semifinále play off, ale za rok získal ERA–PACK svůj třetí mistrovský titul, na který navázal v dalších sezonách čtvrtým, pátým a šestým ligovým triumfem. K výčtů úspěchů klubu je potřeba přičíst zisk Poháru ČMFS v letech 2005, 2008 a 2009.

Nelze zapomenout na celou řadu jmen, která z pozice hráčů chrudimského klubu pomáhala a pomáhá reprezentaci k řadě úspěchů na mezinárodní scéně. Statistický účet bude úplný, pokud k úspěchům klubu připočítáme i triumfy juniorských týmů, které na jaře roku 2009 získaly. Jak v kategorii do 16 let, tak i do 18 let tituly mistrů ČR.

Na turnaji UEFA Futsal Cupu ERA–PACK reprezentují – brankáři: Tomáš Meller, Radek Hlouš, Jakub Ždánský, obránci: Dentinho, Max, Petr Popelka, Tomáš Sluka, útočníci: Tomáš Bouška, Cacau, Douglas, Radovan Kroulík, Roman Mareš, Michal Mareš, Radek Mikan, Lukáš Rešetár, Petr Vladyka, prezident: František Tichý, manažer: Jozef Lőrincz, sportovní ředitel: Petr Horák, vedoucí mužstva: Zdeněk Formánek, sekretář: Jan Ceral, trenér: Jaroslav Bartušek, hrající trenér: Cacau, masér: Marek Bíško, masérka: Barbora Nováková, lékař: MUDr. Tomáš Brož.
Klubové barvy: bílá a červená.
Web: www.fkerapack.cz.

Z historie: V Evropě jsme se neztratili

Futsalisté místního FK ERA–PACK již pošesté nakukují do Evropy v rámci UEFA Futsal Cupu. Ohlédněme se, jak se jim na evropské scéně dosud dařilo.

2004: PREMIÉRA
Chrudimští poprvé nahlédli do futsalové Evropy v základní skupině hrané v Heřmanově Městci. A rozhodně nebyli nějakými obětními beránky. Vždyť nakonec mnoho nechybělo, aby zaskočili favorizovaný Sporting Lisabon, s nímž prohráli rozhodující zápas o pouhý gól 2:3.

2005: DIVÁCKÝ REKORD
Hned následující rok vyřadil chrudimské futsalisty opravdový evropský gigant – Dinamo Moskva, s nímž prohráli 0:6. Hrálo se v pardubické ČEZ Aréně a při tomto utkání byl vytvořen český divácký rekord na klubový futsal. Zápas sledovalo pět tisíc fanoušků.

2007: ČTYŘI MINUTY…
Při své třetí účasti byl ERA–PACK nejblíže k vytouženému postupu do Final Four. Po postupu ze základní skupiny hostil skupinu Elite round a v rozhodujícím utkání s kazašským Kairatem Almaty je popravil vyrovnáním na 4:4 čtyři minuty před koncem paradoxně náš současný hrající trenér Cacau…

2008: POPRVÉ V CIZINĚ
Tento rok Chrudim postoupila do skupiny Elite round v belgickém Charleroi. Zde je přehrál domácí celek, který obhajoval předešlý primát, a podruhé za sebou opět Kairat, tentokrát 2:4.

2009: PROTI OBHÁJCI
Loňský ročník mají fanoušci ještě dobře v paměti. Po postupu ze základní skupiny ERA–PACK ve skupině Elite round v pardubické ČEZ Aréně podlehl obhájci trofeje Interviú Madrid 1:5, ale více mrzela porážka s ukrajinským Lvovem. Druhá příčka by byla příjemnější. (pn)

FK MAPID MINSK

Běloruský klub byl založen v roce 1994 a od té doby sklidil řadu úspěchů. Ten první přišel v roce 2003, kdy tým vyhrál běloruský pohár. O vyrovnanosti špičky běloruského futsalu svědčí i to, že od té doby se to Mapidu nepodařilo zopakovat, přestože ligový titul získal od té doby dvakrát.

Poprvé uspěl v sezoně 2006/2007, kdy v běloruské lize, která se hraje bez play off ve 14 účastnících, zvítězil s náskokem osmi bodů. Kromě titulu mistra země si tak Mapid vybojoval i právo na účast v UEFA Futsal Cupu. Los ho poslal do skupiny hrané v polském Chorzowě, která byla značně ovlivněná tím, že do ní nepřicestovalo makedonské Skopje. Minsk sice prohrál první zápas s izraelským Hapoelem Rishon 3:7, ale výhrou nad domácím Chorzowem se Bělorusové málem postarali o překvapení. Ale špatné skóre z prvního utkání poslalo Mapid domů.

V minulé sezoně uspěl Mapid Minsk znovu a tentokrát míří do Chrudimi. Aktuálně má ve svém středu jen dva hráče širšího kádru reprezentace, Kovalenka a Čurilina.

Hráčský kádr – brankáři: Churylin Andrej, Atchapovski Dmitri, Shcharbachenia Viachaslau, obránci: Vanchukevich Viachaslau, Kovalenka Mikhail, Yeliseyeu Dzmitry, Lushkouski Vadzim, Savinsau Aliaksandr, Skadorva Andrei, Khmialnitski Dzmitry, Silivonchyk Siarhei, útočníci: Bichankou Vitali, Aheichyk Dzmitry, Levus Uladzimir, Padalinski Siarhei, Papou Aliaksei, Haroshka Mikhail, Mikhail Igor, Rahovik Pavel, manager: Asadchi Igor, masér: Garnik Valeri.

ETO FC GYÖR

Futsalový klub ETO Györ byl založen v roce 2009 a hned ve své první sezoně v nejvyšší maďarské soutěži získal ligový titul a vyhrál i maďarský pohár. V letošní sezoně očekává klub ještě větší úspěchy, než „jen“ zisk ligového titulu. V jeho aktuálním kádru jsou reprezentanti Maďarska Balázs, Tóth, Lódi, Gyurcsányi a Madarász, navíc se vedení klubu podařilo angažovat tři zahraniční hráče - Brazilce Nerise, Rumuna Al-Ioaniho a Marokánce Amraniho.

Snaha o úspěch se u týmu z maďarského Györu nyní zaměřuje na UEFA Futsal Cup. V předkole, které pořádal, jednoznačně uspěl, postoupil do Main Round, když zdolal postupně mistry Švýcarska 6:3, Andorry 10:0 a Anglie 7:2. Nejlepším střelcem se stal Brazilec Neris, kterému se podařilo skórovat šestkrát.

Hráčský kádr – brankáři: Balázs Zoltán, Matkovics Gábor, Unger Miklós, obránci: Peczár Czaba (kapitán), Tóth Szabolcs, Fouad Amrani, Wilian Neris, Czikós Sándor, Dömötör Dávid, útočníci: Lódi Tamás, Ion Al–Ioani, Gölesz Róbert, Harnich Ákos, Dróth Zoltán, Gyurczányi Zsolt, Böcz Antal, Madarász János, Leskó Imre.

IBERIA STAR TBILISI

Iberia vznikla v roce 2003 a byl to první futsalový klub v Gruzii. Samostatná gruzínská liga se začala hrát tentýž rok a od té doby jí bez jakéhokoliv zaváhání kraluje právě mužstvo z hlavního města. Gruzínskou ligu hraje 10 týmů a zajímavostí je, že z toho jsou 4 týmy právě z Tbilisi.

Iberia je složena z nejlepších dostupných gruzínských hráčů a tým je navíc doplněn o šest brazilských hráčů. Rozhodně tohoto soupeře ne nelze podcenit, což by se v tak atraktivní soutěži stát určitě nemělo.

Klubové úspěchy: vítěz gruzínské ligy - 7x (2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010), vítěz gruzínského poháru - 3x (2004, 2005, 2006), UEFA Futsal Cup - 4x třetí místo v zákl. skupině (2004, 2005, 2006, 2008). V roce 2009 postoupili Gruzínci do Elite Round, kde obsadili třetí příčku.

Hráčský kádr: Ernest Akopov, Shota Kublashvili, Alexander Jamburia, Aleksandre Dzabiradze, Giorgi Altunashvili, Kakhaber Maisaia, Juliermes Cosme Xavier de Barros, Wellington Firminho de Oliveira, Ronald Mateus da Silva, Bruno Henrique Candido de Melo, Paulo Roberto Lima Xavier, Odrigo Andrei Silva Santos, vedoucí týmu: Avtandil Tsereteli, prezident: Vakhtang Tsereteli, viceprezident: Tengiz Peradze, GFA prezident: Gaioz Phkhovelishvili, ředitel: Zviadi Khachiashvili, hlavní trenér: Oleg Solodovnyk, trenér: Alik Sarkisyan, sekretář: Davit Gvariani.

Oficiální webové stránky: iberia2003.ge

Vítáme v Chrudimi rozhodčí a delegáty

V řízení zápasů UEFA Futsal Cupu se budou střídat rozhodčí: Pascal Fritz (Francie), Szymon Lizak (Polsko), Gabriel Constantin Gherman (Rumunsko) a Antonis Constantinides (Kypr). V roli delegátů se představí: Zoran Dimic (Srbsko), Poul Willemarck (Belgie) a Murad Mammadov (Ázerbájdžán).
PROGRAM: 27. 9. 17:00: Iberia Star Tbilisi – ETO FC Györ; 19:30: FK ERA-PACK Chrudim – FC Mapid Minsk; 28. 9. 17:00: FC Mapid Minsk – Iberia Star Tbilisi; 19:30: FK ERA-PACK Chrudim – ETO FC Györ; 30. 9. 14.30: ETO FC Györ – FC Mapid Minsk; 16.45: Iberia Star Tbilisi – FK ERA-PACK Chrudim.