Jako první měl jistou nominaci boccista Radek Procházka (23 let) z Kladna. Už od ME roku 2005 začal sbírat body pro český pár kategorie BC4 do světového žebříčku. Na následujícím MS v brazilském Riu se mu podařilo uhrát dvojnásobné čtvrté místo. Světový pohár 2007 v Kanadě nebyl šestým místem tolik úspěšný, ale získané body stačily na umístění mezi osmi páry nominovanými do Pekingu.
Procházka je na vozíku od svých osmi let, kdy ho na chodníku srazil autem opilý řidič. V průběhu následující rehabilitace v Hamzově léčebně v Luži vyzkoušel bocciu a velmi záhy začal závodit za TJ Léčebna Košumberk na národních turnajích. Dnes je několikanásobným mistrem České republiky a reprezentantem se zkušenostmi z mistrovství Evropy i světa.
„Celou sezónu se věnuji tréninku s velkým nasazením a je jasně vidět růst formy. Do Pekingu jedu s medailovými ambicemi, ale i umístění v první polovině mezi nejlepšími boccisty světa bude úspěch,“ řekl Procházka.
V průběhu roku 2008 se plnily atletické limity a sedmnáctiletá sprinterka Anežka Vejražková z Třtice splnila náročnější A limit několikrát na 100 i 200metrové trati. Anežka se připravuje v Novém Strašecí pod vedením Petry Šteklové.
Koulařka Nela Zabloudilová (17 let, Opava) se více jak rok potýkala se zdravotními problémy, které jí nedovolily trénovat naplno. Přesto se i jí podařilo splnit limit ve vrhu koulí. Velký podíl na tom má trenér Sokola Opava Josef Heim, se kterým již dva roky spolupracuje.
Obě děvčata mají vrozenou lehkou formu dětské mozkové obrny, která jim při sportu i v životě přináší řadu omezení. K atletice se dostaly během rehabilitačních pobytů v Luži. Následně si jejich výkonů na závodech všiml Václav Janouch, reprezentační trenér České federace Spastic Handicap. Zařadil je do mládežnického kádru a pomohl jim zajistit tréninkové podmínky pro další atletický růst.
LPH 2008 začnou 6. září a budou probíhat až do 17. září. Českou republiku bude reprezentovat celkem 56 hendikepovaných sportovců.
(jh)