VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jedeme dál, vyzývá fanoušky František Tichý

Chrudim - Prezident desetinásobného českého futsalového mistra FK ERA-PACKu Chrudim přibližuje v rozhovoru i plány pro nadcházející sezonu

1.8.2014
SDÍLEJ:

František Tichý.Foto: Ivana Hošková

Domácí přípravné zápasy Era-Packu Chrudim8. srpna od 19.00:
FC Lokomotiv Charkov

9. srpna od 15.00: 
FC Lokomotiv Charkov
30. srpna od 17.00:
Cearex Chorzöw
5. září od 20.00: 
SK Olympik Mělník

Všechny zápasy se hrají ve Sportovní hale Města Chrudim.


V plném proudu předsezónních příprav jsme si k rozhovoru pozvali nejvyššího muže chrudimského futsalu prezidenta FRANTIŠKA TICHÉHO, který byl u zrodu futsalového klubu a zažil všechny jeho mistrovské chvíle. „Desátým titulem jsme završili skvělé období," hodnotí uplynulou sezónu.

Na úvod nemůže otázka směřovat jinam než na zhodnocení uplynulé, mistrovské sezóny. Po postupu do Elite round UEFA Futsal Cupu, vítězství v poháru FAČR a zisku desátého titulu zřejmě panuje v Chrudimi maximální spokojenost…

Samozřejmě, že panuje spokojenost. Na začátku sezóny došlo v chrudimském futsalu k velké změně, protože nám po čtyřech letech odešel trenér Cacau a my museli angažovat nového kouče. Opakovala se nám stejná situace, kdy jsme byli nuceni vyměnit trenéra po zisku titulu. Pochopitelně jsme se snažili najít někoho pro delší časový horizont, ne tedy jen na jednu sezónu. Stálo před námi těžké rozhodnutí. Chtěli jsme, jako v případě Cacaua, angažovat nejen evropskou, ale i světovou futsalovou osobnost. Jedinou změnou bylo to, že jsme již nechtěli mít na lavičce hrajícího trenéra.

Jak nakonec padla volba právě na Daniela? S odstupem času hodnotíte toto rozhodnutí kladně?

Po dlouhém váhání a vybírání z mnoha kandidátů jsme se nakonec dohodli s Danielem, čemuž hodně napomohl také Cacau. Nyní můžeme považovat krok angažovat mladého španělského kouče za správný.

Ze začátku nám všechno nové nahánělo hrůzu. Daniel nám změnil nejen herní styl, ale také přístup hráčů k plnění svých povinností. Management klubu nechal nahlédnout do řízení takového velkoklubu jakým je Interviú Madrid. Z útočného brazilského futsalu praktikovaného Cacauem jsme přešli na styl trenéra Daniela, který přinesl hru ze zabezpečené obrany, při níž do sítě soupeřů nepadá tolik branek. Nic nejde změnit naráz, na všem chceme pracovat i následující sezónu.

Dosáhli jsme všech stanovených cílů v lize, poháru i UEFA Futsal Cupu, takže sezóna se zařadila mezi úspěšné.

Tisková konference Era-Packu Chrudim před začátkem Elite Round UEFA Futsal Cupu.Úspěch zaznamenaly také mládežnické výběry, U18 i U16 postoupily do Final four, kde šestnáctka získala titul mistra České republiky a osmnáctka skončila na čtvrté pozici. Jak hodnotíte tato umístění?

Nechybělo moc, abychom vyrovnali sezónu 2008/2009, kdy se nám podařilo získat tituly v obou kategoriích. Velké poděkování patří všem lidem, kteří se o mládež starají. Mám tím na mysli nejen naše futsalové trenéry včetně realizačních týmů, ale také mládežnické fotbalové trenéry, ať už z Hradce Králové, Pardubic, Chrudimi nebo Hlinska. Dále chci poděkovat samotným hráčům za vzornou reprezentaci ERA-PACKu. V příštím roce dojde ke změně na kategorie do sedmnácti a devatenácti let. Věříme, že se nám podaří udržet kvalitní hráčské kádry a že se znovu popereme o nejvyšší příčky.

Jak jste vy osobně oslavil desátý titul? Byl třeba něčím výjimečný než ty předchozí?

Desátým titulem jsme završili skvělé období. Nebylo to vůbec snadné. Abychom titulu dosáhli, museli jsme jít na můj vkus až do příliš velkého rizika. Udrželi jsme kvalitní hráčský kádr pohromadě a angažovali nového trenéra, což byla opět zátěž po finanční stránce. Peněžní prostředky se v dnešní době ve všech odvětvích shání složitě, a proto z nás po zisku titulu mistra spadla obrovská psychická úleva. Osobně jsem ho oslavil možná více než první. Co se týče klubových oslav, sešli jsme se dvakrát. Jednou ihned po utkání na krátké posezení, následně na oficiální oslavě s partnery klubu. Na závěr sezóny nás přijal na chrudimské radnici starosta města pan Mgr. Petr Řezníček a poděkoval za vzornou reprezentaci města Chrudim.

V základní části potkaly ERA-PACK dvě porážky. Nejdříve na podzim s Teplicemi a poté na začátku nového roku s Tangem. Neměl jste třeba obavy, že by mohl ve vyřazovacích bojích nastat nějaký problém?

Respekt ze soupeřů máme každý rok. Letos byl průběh sezóny hodně ovlivněn četnými zraněními. Na pohodě nepřidá, když před play-off přijdete o takové hráče jako je Roman Mareš a Dentinho, později ve finálové sérii také o Matěje Slováčka. Porážky, které nás v základní části potkaly, nebyly v duelech, kde bychom byli horším týmem. Navíc hodně sehrála kolize termínů, kdy si vedení nepohlídalo odložení zápasů. Před první porážkou v Teplicích jsme odehráli v kyperské Nikósii v obrovském vedru tři těžké zápasy, po návratu do České republiky jsme doma vyzvali v televizním zápase v úterý Tango Brno a hned v pátek jeli do Teplic. Na hráčích bylo hodně vidět, že je to fyzicky vyčerpalo. Druhá prohra v základní části na půdě Tanga přišla ihned po novém roce, kdy se ještě brazilští hráči nedokázali aklimatizovat po příletu z domova. Hráčům i trenérovi jsem v play-off pochopitelně věřil.

Ve druhé fázi UEFA Futsal Cupu jste se pokusili o divácký rekord a také historický postup do Final four, což nakonec nevyšlo. Dá se vystoupení na evropské scéně zhodnotit také kladně?

Vystoupení musí být hodnoceno z několika pohledů. V rámci propagace futsalu, našeho klubu, města Chrudim či Pardubického kraje, bylo vše fantastické. Dostat do ČEZ Areny za tři hrací dny zhruba třináct tisíc lidí na futsal je unikátní. Pro lidi z vedení je to největší odměna, vidíme, že futsal máme pro koho dělat. Byli jsme příjemně překvapeni, byť třeba divácký rekord nepadl. Alespoň máme na čem pracovat do budoucna. I zápasy play-off ukázaly, že při nás fanoušci stojí, protože jsme měli naprosto zaplněnou halu, přestože naše semifinálová a finálová utkání byla vysílána Českou televizí přímým přenosem.

A co výsledkově?

První utkání jsme zvládli bravurně, ve druhém zápase se od nás však odvrátilo štěstí a my o gól prohráli. Byli jsme velmi smutní, protože jsme šest bodů v Elite round získat chtěli. Duel s Barcelonou byl pro všechny svátek, soupeř byl lepší a zaslouženě zvítězil. Nicméně se ukázalo, že to není již tak jednoznačné jako několik let nazpátek. Pamatuji si naše prohry s Dinamem Moskva či Madridem, kde byl rozdíl opravdu markantní.

Prezident Era-Packu František Tichý.Sezóna jistě byla náročná také po finanční stránce. Zvládl klub situaci i v ekonomické rovině?

Jsme rádi, že to máme za sebou. Do budoucna musíme být opatrnější, v uplynulé sezóně jsme vše podřídili zisku desátého titulu. Ještě v tuto dobu se pereme s tím, abychom dorovnali rozpočet a zároveň se kvalitně připravili na sezónu následující.

Znovu jste se pokusili o pořadatelství základní skupiny UEFA Futsal Cupu, která vám byla opět přidělena. Znamená to tedy, že je UEFA s vaší prací spokojena?

Věříme tomu, že UEFA je s naší prací spokojená, což je poukázáno faktem, že se nám téměř každý rok podařilo získat pořadatelství alespoň jedné fáze futsalové Ligy mistrů do České republiky. V tomto směru se řadíme mezi nejúspěšnější týmy. Dlouhodobě spolupracujeme s reklamní agenturou REMOEX, což je pro náš klub záruka kvalitní organizace. Vážíme si spolupráce s fotbalovou asociací ČR, komisí futsalu v zastoupení Mgr. Otakarem Mestekem a také velké pomoci Ing. Petra Fouska. Našim přáním je dále pokračovat v úspěších na evropské scéně a pravidelně do Chrudimi, případně do Pardubic, dostávat zvučné evropské soupeře. Pro diváky je to vždy zážitek, lepší zápasy na vlastní oči už vidět nejde.

Nedávno proběhl los ve švýcarském Nyonu, který vám přidělil francouzskou Paříž a dva soupeře z kvalifikace. Panovala s losem spokojenost?

Los splnil vše, co jsme si přáli. Měli jsme štěstí. S francouzským mistrem jsme ještě nikdy nehráli, takže to bylo přání číslo jedna. Ostatní z druhého koše by byli těžkými soupeři a navíc jsme se s nimi již dříve potkali. Ovšem může ještě nastat změna vzhledem k vývoji politické situace v Rusku a na Ukrajině dle poslední informace, která z UEFA přišla. Z týmů z kvalifikace si již nejde vybrat, překvapit může kdokoliv. Loni jsme to okusili v Nikósii, kdy postupující z předkola anglické Baku United s námi remizovalo 3:3. Již na první pohled je poznat, že nás nečeká nic lehkého.

Právě o Baku United probíhaly spekulace, že by se mohlo účastnit následujícího ročníku CHANCE Futsal ligy. Poté však tyto informace vyšuměly, v jakém stavu je to nyní?

S týmem Baku United jsme se na Kypru spřátelili, jsme s nimi v kontaktu. Samo o sobě by tady Baku United působit nemohlo, nejprve by se muselo sloučit s nějakým českým klubem. Telefonicky jsme se na toto téma bavili, nicméně oni sami nám sdělili, že jim v anglické lize nic nechybí. Na Britských ostrovech jsou nejlepší, každoročně se měří s evropskými soupeři v UEFA Futsal Cupu a bylo by pro ně nesmyslné, aby se v české lize prali s námi a tím třeba i oželeli účast v Lize mistrů. Nijak extra jsem se tím nezabýval, mé informace byly totiž jiné.

Elitní skupina UEFA Futsal Cupu: Era-Pack Chrudim porazil rumunský Targu Mures 9:1.Přejděme k otázkám, které chrudimské fanoušky zajímají opravdu nejvíce. Jak to bude s postem trenéra ERA-PACKu Chrudim pro následující sezónu?

Úkol číslo jedna jsme splnili. S Danielem (na snímku vpravo -pozn. red.) jsme prodloužili smlouvu o další rok. Nebylo to jednoduché, ale podařilo se nám skloubit trenérskou práci v našem klubu a jeho rodinnou situaci. Model přípravy bude podobný jako v minulé sezóně, tréninky doplní kondiční trenér Chica, jehož pobyt u nás protáhneme o měsíc. Bude zde tedy až do první fáze UEFA Futsal Cupu. Vyšli jsme hráčům vstříc, protože si v loňské sezóně pochvalovali tréninkové dávky trenéra Chica. (směje se)

Zveřejněn byl zatím pouze odchod Douglase. Máte již nyní jasno, jak se kádr během letní přestávky změní?

Filosofie našeho týmu je jasná: hráče nechceme prodávat, máme zájem s nimi pracovat a následně dobývat ligu a Evropu. Zatím jediný odchod máme spojen s Douglasem, který zamířil do Kairatu Almaty. S ostatními hráči jsme domluveni, že nastoupí do přípravného kempu. Letos jsme pozvali do přípravného kempu více hráčů a v měsíci září dojde k redukci hráčského kádru pro následující sezónu.

A co se týče nových jmen v chrudimském kádru?

Staronovou tváří je Paulinho, který u nás již krátce působil v sezóně 2011/2012. Dále z brazilského Natalu přijde Kilmer, o kterého jsme již delší dobu měli eminentní zájem. A poslední novou tváří je Alvarito ze Španělska.

Zajímal by mě váš názor na angažmá Marka Kopeckého ve Vysokém Mýtě. Budou mít zápasy díky tomu vyšší náboj?

Pro Marka Kopeckého byla nabídka z Vysokého Mýta dle mého názoru darem z nebes. Přece jen takto rychle po ukončení hráčské kariéry a splnění trenérského kurzu nebývá zvykem angažmá v prvoligovém klubu. Je to skvělý kluk, má futsal rád a já mu přeji jenom to nejlepší. Musí chytit svou příležitost za pačesy a své zkušenosti zúročit. Utkání proti Mýtu budou mít jistě větší náboj, budeme se mnohem více hecovat.

Futsaloví mistři přijali pozvání od starosty.Příprava je v plném proudu a zanedlouho vás čekají první přípravná utkání, těšíte se už na další futsalová střetnutí? Jaké zajímavé soupeře v Chrudimi uvidíme?

Samozřejmě, že už se těšíme na první turnaj, který nás čeká již tuto neděli ve Vídni. Máme naplánovány kvalitní přátelské zápasy. O pouti jsme chtěli dotáhnout atraktivního soupeře, což se nám povedlo, přivítáme zde ukrajinského mistra z Charkova. Poté odjíždíme k přípravnému dvojutkání na půdu polského mistra Rekordu Bielsko-Biala, který pojme zápas s námi jako generálku na předkolo UEFA Futsal Cupu. Přípravné zápasy v měsíci srpnu zakončíme domácím utkáním proti Chorzówu. Zářijové zápasy jsou v jednání.

Diváci táhnou ERA-PACK za dalšími tituly, máte pro ně letos připravenou nějakou novinku?

Futsal budeme dělat tak dlouho, dokud bude přízeň diváků. Věříme, že v nové začínající sezóně bude fanouškovská podpora minimálně na takové úrovni jako byla dosud. Pro naše fanoušky připravujeme několik novinek. Při utkáních budou hrát všichni, hráči o mistrovské body a diváci o hodnotné ceny. Jednou z nejhodnotnějších cen bude automobil Škoda Citigo.

Jedno úspěšné období je za Vámi. Ve více než dvacetileté historii klubu, který se zrodil ve Rváčově, jste získali deset titulů mistra České republiky ve futsalu. Jakým směrem půjdou Vaše další kroky a kam se bude klub ubírat do budoucna?

Dle mého názoru až čas ocení tyto výsledky, kterých jsme dosáhli. Všichni, kteří se na úspěších podíleli, se zapsali do klubové historie. Největší měrou samozřejmě hráči na hřišti, kteří předváděli unikátní výkony. Dále také funkcionáři, kteří do klubu vložili finanční prostředky, anebo svůj volný čas ve prospěch funkčnosti klubu. Rádi samozřejmě přijímáme nové výzvy.

V první řadě chceme dále rozšiřovat členskou základnu a společnými silami dobudovat odpovídající zázemí sportovního klubu a dle finančních možností mít tak silný kádr, abychom mohli i nadále důstojně reprezentovat nejen město Chrudim, ale i Českou republiku v evropských soutěžích.

Autor: Redakce

1.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Zamrzlý vodoměr se může prodražit

Záběry z nové chrudimské webkamery
1

Dění na náměstí sleduje kamera ve dne i v noci

Byt jako investice? Splátky vás vyjdou dráž

Sníte o vlastní nemovitosti, která bude vydělávat za vás? Fajnová myšlenka, ale neoplýváte-li tučným kontem, vše si pořádně spočítejte. Cesta k úvěru bude totiž náročnější. Tedy pokud přiznáte váš skutečný záměr. Zda se takový úvěr vyplatí, přibližuje Lucie Drásalová, hypoteční analytička Partners.

Myší díru zhyzdil sprejer modrým nápisem

Chrudim - Průchod pod chrudimskými hradbami zvaný Myší díra nevydržel opravený dlouho. Vyhlédl si jej sprejer a čistou bílou zeď nyní hyzdí jeho oduševněné sdělení světu: „If you are reading this, this res too late,“ tedy v překladu: „Pokud toto čtete, je příliš pozdě,“ a následuje podpis SDR.

Teplická nenávist šíří strach

Pardubický kraj - Strach se šíří českou společností. Případ nenávistných komentářů pod fotografií prvňáčků z teplické základní školy, která je vedle „bílých“ dětí plná i Asiatů, Romů či Muslimů, vyvolal lavinu obav v řadě dalších škol. A odrazuje je od účasti v úspěšném projektu Deníku Naši prvňáčci, který představuje tabla jednotlivých prvních tříd.

Náměstí už krášlí nové lípy

Nasavrky - Rekonstrukce nasavrckého náměstí je nyní definitivně kompletní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT