Na konci roku 2016 jste s týmem získal svoji první trofej v ERA-PACKu Chrudim, byl to ten nejlepší možný závěr roku?
Ano, určitě. Minulý rok jsme zakončili ziskem trofeje a to je vždy pro naši práci nesmírně důležité. Odehráli jsme kvalitní finálové utkání, což byl skvělý dárek hráčům za jejich obětavost. Dalo nám to sílu pro zbytek sezóny. Samozřejmě, snili jsme o postupu do Final Four UEFA Futsal Cupu, ale i přes kvalitní hru v Mariboru se nám to nepodařilo. Každý z týmu si ověřil, že dokážeme hrát s nejlepšími týmy v Evropě, což bylo velké povzbuzení pro naši další práci.

V lize jste s Benagem hráli jen 1:0, ve finále branek padlo přece jen více. Můžete oba zápasy porovnat?
V úvodním vzájemném zápase jsme byli v dobré formě, ale těsně po třech náročných zápasech v Main round Ligy mistrů. Druhé utkání bylo na vyšší úrovni a my jsme se na něj mohli pořádně připravit. Větší počet vstřelených branek přisuzuji tomu, že nám se podařilo proměnit prakticky všechny šance, které jsme si vytvořili. Hra sama o sobě byla vyrovnaná, výsledné skóre rozhodně neodpovídá o jejím průběhu.

I přesto, že jsme vstřelili velký počet branek, zápas znovu rozhodla naše defenzíva. Každý zápas proti Benagu v letošní sezóně bude vyrovnaný, k soupeři musíme chovat velký respekt.

V klubu již působíte půl roku, jistě sledujete vývoj svých svěřenců. Můžete být konkrétní a prozradit, kdo vás překvapil svým posunem?
Je pro mě velmi těžké jmenovat pouze jednoho hráče. Všichni mí hráči ukázali během letošní sezóny velký vývoj. To díky tomu, že jsou vždy maximálně koncentrováni a odvádí svoje maximum. Pokud bych měl být při výběru více specifický, myslím si, že opravdu vyrostli hlavně čeští hráči.

Jak se mužstvo změní po odchodu Carlose Espindoly?
Přišli jsme o skvělého brankáře, který byl velkým přínosem. Do další kariéry mu chci popřát úspěch. Pokud se podíváte na celkové statistiky, máme jednu z nejlepších obran v celé Evropě, což pochopitelně přineslo velký zájem o našeho brankáře. Ale není to pouze práce jednoho hráče.

Pouze španělský Inter Movistar nás v letošní sezóně dokázal přestřílet, jinak jsme ve všech případech byli střelecky aktivnější my. To ukazuje, jak silná je naše defenzíva a odráží kolektivní práci. Po odchodu Carlose se tedy mnoho nezmění. V týmu máme dobrého brankáře Jakuba Žďánského a postupem času doplníme mužstvo dalším gólmanem. Naše práce pokračuje beze změny dále.

Je něco, na čem musíte v následujícím roce nejvíce zapracovat a třeba se to nedařilo v tom loňském?
Někdo, kdo se snaží se sportovci pracovat na vysoké úrovni, nemůže být nikdy spokojen. Je spoustu věcí, které stále musíme a budeme zlepšovat. Dobře jsme odstartovali a jsem šťastný, že tu mohu být. Ale naše práce nekončí, stále se musíme tvrdě připravovat a naši hru rozvíjet.

Na co jste z pozice trenéra nejvíce pyšný?
Nejvíce pyšný jsem na to, jak silný tým jsme dokázali postavit i přesto, že před sezónou spousta kvalitních hráčů odešla. My jsme předvedli skvělou práci a pokračujeme na vysoké futsalové úrovni. Příkladem mohlo být finále poháru, den před zápasem jsme ztratili dva důležité hráče, ale ani to na naší kvalitě neubralo. Další věc, která mě nesmírně těší, je, jak jsou hráči odhodláni dobře bránit. Nesnášíme obdržené branky.

V úvodu sezóny jste působil jako trenér velmi klidným dojmem, nyní je možné vás vidět se často rozčilovat. Mám pravdu? Došlo k nějaké změně?
Jsem klidný trenér (usměje se). Na začátku sezóny jsem nemohl příliš mluvit, protože pro mě bylo velmi složité komunikovat. Sice stále česky neumím, komunikace s hráči je ale nyní velmi jednodušší. Ale je pravda, že v posledních zápasech před finále jsem byl více emotivní. To proto, že jsme si prošli složitým obdobím.

Nehráli jsme příliš dobře, protože jsme měli za sebou spoustu zápasů a byli jsme unavení. Potřebuji svým hráčům ukázat, že jsem v tom s nimi. Chci jim pomoci bojovat o vítězství. Věděl jsem, že když budeme mít čas na přípravu, zvládneme každé utkání a to jsme ukázali i ve finále Poháru FAČR.

Vím o Vás, že ve volném čase hodně cestujete po České republice. Oblíbil jste si jí?
Miluji vaši zemi. Snažím se jí lépe poznat, mám za sebou již řadu výletů. Viděl jsem Prahu, Český Krumlov, Český ráj, Kutnou Horu a spoustu míst v Pardubickém kraji. Silvestrovský večer jsem strávil v Hlinsku a bylo to skvělé. Chci vidět celou Českou republiku. Je to nádherná země se skvělými lidmi. Cítím se tu velmi dobře. Nyní se chci naučit jazyk a lépe tak s každým komunikovat.

Jaké je vaše přání do roku 2017?
Náš první a nejdůležitější cíl do nového roku je stále se rozvíjet. Chceme vyhrát základní část a následně v play-off získat český titul!

Na závěr bych chtěl vyjádřit podporu našim fanouškům. Jste velmi důležití pro náš tým! I přes nějaké změny, příchody či odchody, naše mentalita a cíl zůstane stejný: budeme dále tvrdě pracovat a snažit se futsalově růst. (pd, vkn)