Nezabijete se, ale určitě pobavíte

„Jedná se o hru na vojáky, imitace jednotek, střílení do lidí plastovokeramickými kuličkami, které ale nezraní a ani nezabijí. Je to něco jako známá 'barevná' hra paintball,“ prozradil skupinový hráč airsoftu Michal Čáp.

Hra není určena k nějakému násilí, ale především zábavě. „Je to můj největší koníček. Každý člověk má nějaký, já mám právě airsoft,“ konstatoval Čáp.

Poslušnost platí i mezi kamarády

Jestli se někdy rozhodnete zahrát si na vojáky, věřte, že se nudit rozhodně nebudete. Airsoftové akce jsou totiž rozděleny hned do několika částí s různými názvy.

 „Nejznámější jsou asi takzvané plátkobitky, kdy je hra soustředěna v prostoru kilometr na kilometr. Je to spíš ale taková zábava. Nejzajímavější pak je hra s názvem Nil–sin, kdy jsou přítomny postavy, které představují policisty, obyvatele, prostě jako pravá válka v Afghánistánu,“ řekl airsoftový hráč.
I přesto, že se na válčení pouze hraje a jste ve skupině se svými blízkými přáteli, i tady existuje určitá hiearchie, kterou musí členové nejen respektovat, ale i dodržovat. „Musí se prostě uznávat nějaká vyšší hodnost. Jednou za rok nás pak velitel ohodnocuje a podle zásluh můžeme postupovat výš, ale také spadnout níž. Nerozhoduje o tom ale věk,“ uvedl Michal Čáp.

Zbraně a ochrana až za šedesát tisíc

Vstoupíte–li však jednou do herního nasazení, připravte na to svoji peněženku. Airsoft totiž není žádným levným koníčkem.

 „To nejnižší vybavení se řádově pohybuje ve stokorunách, ale rozhodně se pak můžete vyšplhat až na šedesát tisíc, vložíte–li úspory do nějaké kvalitnější zbraně. Dokonce i obleky a ochrana mohou být někdy dražší než samotná zbraň,“ sdělil Deníku hráč airsoftu.

Nepředstavujte si ale, že vojáci mohou normálně pobíhat po ulicích. Své působiště většinou nacházejí ve vojenských opuštěných prostorách, kde není tak velké riziko, že se objeví někdo, kdo tam být nemá. Východočeská skupina s těžce čitelným názvem Panzergrenadierbataillon 212 využívá hlavně prostory v Milovicích nebo v oblasti Ralska.

Profesionální vzdělání není třeba

K samotné hře není důležité být profesionálním vojákem, stačí, když o to budete projevovat zapálený zájem.

 „Já osobně voják z povolání nejsem. Přemýšlel jsem o tom, ale byly to spíše takové úlety, když jsem byl mladý,“ uzavřel debatu hráč airsoftu Michal Čáp. (veh)