"Považuji Olympiádu dětí a mládeže 2018 za zahájenou," prohlásil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický v závěru odpoledního programu. Jeho součástí bylo přívítání všech účastníků, kterých bude společně s trenéry a dalšími členy výprav přes 1700.

„Přeji si, abyste se u nás po dobu olympiády cítili jako doma, našli si nové přátele a splnili své sportovní cíle, které jste si stanovili,“ vzkázal účastníkům René Živný, krajský radní a předseda organizačního výboru ODM 2018. "Bojujte za vaše kraje a celé České republice ukažte, že sport je jedna z nejkrásnějších věcí, které máme," doplnil Filip Šuman, místopředseda Českého olympijského výboru.

Na plochu Tipsport areny nastoupili zástupci krajských výprav, které vedly v rolích vlajkonošů známé sportovní osobnosti. Jako poslední přivedl sportovce Pardubického kraje hokejista Tomáš Rolinek, kapitán HC Dynamo Pardubice. "Jsem rád, že jsem mohl vlajku nést. Účastníkům bych vzkázal, ať si z případných porážek nic nedělají a sportu se věnují," řekl Rolinek.

V rámci programu došlo ke vztyčení vlajky Českého olympijského výboru i zapálení olympijského ohně. Krasobruslař Tomáš Verner předal štafetu dvojici hokejových legend Vladimíru Martincovi a Bohuslavu Šťastnému, kteří se postarali o slavnostní okamžik.

„Zanedlouho začíná velká olympiáda v Jižní Koreji. Jsem přesvědčený, že i řada z vás bude někdy Českou republikou reprezentovat,“ řekl mladým sportovcům Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru. Zahajovací ceremoniál doprovodila taneční vystoupení, se svou bubenickou show se představil Mika Ronos, závěr patřil koncertu Adama Mišíka.