VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Závody Českého poháru MTBO odstartují v Chrasti

Chrast - Zdejší sportovní klub orientačního běhu (SK OB) se připravuje na svoji premiéru. Zatímco zkušený tým pořadatelů pořádá převážně závody v běžeckém „orienťáku", z nichž největší nese název H. S. H. Vysočina cup (letos v termínu 11. 14. července na Medlově půjde již o 20. ročník), na horských kolech to bude pro něj premiéra. Přitom jde o sport, který lze díky vypsaným věkovým kategoriím provozovat až do důchodového věku.

4.3.2013
SDÍLEJ:

Kateřina Matrasová na startu závodu v Davosu s manželem Tomášem. Foto: archiv sportovkyně

Termín úvodního kola Českého poháru v MTBO je vypsán na 27. a 28. dubna 2013 s pořadatelstvím SK OB Chrast. Ředitelem tohoto závodu je Luboš Janda, jenž je současným závodníkem kategorie H 50, ale i majitelem obchodu s jízdními koly Kolista, U stadionu v Chrudimi. Ten nás seznámil se zajímavostmi okolo tohoto sportovního odvětví i historií oddílu.

Půlstoletí závodní činnosti v Chrasti

První oficiální závody se uskutečnily pod vedením Antonína Mikana v roce 1963. Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let družstvo dospělých i dorostu startovalo v první celostátní lize. V té době byl mistrem ČSR v mladším dorostu Antonín Mikan mladší. Po různých reorganizacích soutěží se oddíl prezentoval ve Východočeském kraji. V čele vedení oddílu v začátku osmdesátých let stál Jaroslav Štefec. V tomto období začal oddíl produkovat první mapy. Od roku 1989 stojí v čele oddílu Jaroslav Matras a od závodní sezóny 1990 přešel do nově založené oblasti Vysočina. Do roku 1993 vystupoval oddíl pod hlavičkou TJ Tatran a od tohoto data nese název SK. Chrastečtí se vyznačují bohatými organizačními schopnostmi. V roce 2000 byli Jaroslav Matras a Josef Vítek vybráni na pomoc při zajišťování juniorského Mistrovství světa, které se konalo v České republice. V současné době se v oddíle prezentuje 84 členů, z toho padesát je aktivních. Na oddílových stránkách www.obchrast.com se objevují aktuální informace z veškerého dění. O budoucnost je dobře postaráno. Vedle Josefa Vítka, Jaroslava Matrase a Tomáše Matrase se na činnosti oddílu a organizaci závodů ve stále větší míře podílí mladší generace: Petr Martinec, Michal Kuban, Jan Krejsa a další členové oddílu všech věkových generací, kteří svým větším či menším nasazením a nezměrnou pílí přispívají ke zdárnému průběhu oddílem pořádaných akcí.

Chrast má reprezentantku

Předsedou pořadatelského klubu SK OB Chrast je Jaroslav Matras, otec Tomáše, jehož manželkou je 30letá Kateřina Matrasová, jež se stala vítězkou v rámci vyhodnocení nejlepších sportovců okresu Chrudim za rok 2012 v kategorii dospělých. Jmenovaná si nejvíce považuje loňského titulu mistrů ČR v horském orientačním běhu, který vybojovala spolu s manželem Tomášem. Velkým zážitkem byl pro ní horský maraton ve švýcarském Davosu a také Beskydská sedmička, kterou absolvovala se svojí sestrou Janou Juračkovou.

Blíže o Českém poháru MTBO

Zastřešovatelem „orienťáků" kolo, běh, lyže, je Český svaz orientačních sportů. Jednou z jeho součástí je sekce MTBO, která každoročně vypisuje Český pohár. K němu se zajistí výběrové řízení na pořadatele pro devět závodních víkendů. Zde se jezdí několik druhů tratí sprint, krátká trať, dlouhá trať, ultradlouhá, tříčlenné štafety a pětičlenná družstva. MTBO vypisuje celkem sedmnáct kategorií pro muže a ženy.

V Chrasti se pojedou dva závody. V sobotu 27. 4. to bude ultradlouhá, druhý den pak krátká trať. Centrum závodu bude na hřišti v Chacholicích, tratí jsou lesy v okolí Horky, Chrasti, Bítovánek, Žumberku, Smrčku, Vrbatova Kostelce, Skutíčka, Přibylova a ukončí se opět v Chacholicích. Účast na jednotlivých závodech se pohybuje okolo tří set cyklistů na horských kolech ve všech kategoriích z registrovaných cca 750 závodníků v České republice.

Důležitost map

„Jednou z nejdůležitějších součástí je v rámci orientačních závodů příprava kvalitní mapy," říká zcela vážně Luboš Janda, aby dále navázal: „Důležitá je revize stávajících map, celá trať se musí projít a zakreslit sebemenší odchylky od té původní, to znamená zaktualizovat stav porostu a především sjízdnost cest a také tvar křižovatek." Na mapách totiž závisí, jak se závodník v terénu zorientuje, aby nezakufroval. Každá kategorie má vlastní trať zakreslenou na mapě, kterou účastník dostane k dispozici až v poslední minutě před startem v závodu. Chrastečtí by rádi ve své premiéře co nejlépe obstáli, aby příští závod, který se pojede 4. a 5. května v Šumperku, měl vysoko nasazenou laťku. K tomu jim přejeme hodně úspěchů.

JAROMÍR DOLEŽAL

Autor: Redakce

4.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Chrudimští futsalisté zářili, Mýto neskórovalo

Den po parlamentních volbách, 22. října, začala povolební vyjednávání ve Sněmovně v Praze. Faltýnek
AKTUALIZOVÁNO
9

Zeman potvrdil, že Babiše jmenuje premiérem. Začala povolební vyjednávání

OBRAZEM: Miminka z chrudimské porodnice 21. října

Chrudim - Díky vstřícnosti chrudimské porodnice vám budeme na našich stránkách přinášet fotky nejmladších Chrudimáků. Každý týden náš fotograf navštěvuje porodnici a fotí nově narozená miminka.

Vítězné ANO pošle z Pardubického kraje do sněmovny čtyři poslance

Pardubický kraj - Hnutí ANO Andreje Babiše ovládlo volby i v Pardubickém kraji s 30,81 procenty, ve sněmovně tak získalo čtyři mandáty. Obsadí je primář dětského a novorozeneckého oddělení David Kasal, který ze čtvrtého místa na kandidátce získal 6 738 preferenčních hlasů, poslanec Martin Kolovratník, náměstek primátora Pardubic Jan Řehounek a radní Svitav Jaroslav Kytýr.

Starostu Poličky dostaly do sněmovny preferenční hlasy

Pardubický kraj – Občanská demokratická strana obsadila ve volbách druhé místo, v Pardubickém kraji pro ni hlasovalo 10,96 procent občanů. Ve sněmovně tak ODS získala jeden mandát. Ze šestého místa kandidátní listiny ho obsadil starosta Poličky Jaroslav Martinů, který získal 1 776 preferenčních hlasů.

Volby na Chrudimsku vyhrálo s přehledem ANO, druzí jsou Piráti, třetí ODS

Chrudimsko – K volebním urnám přišlo během parlamentních voleb odevzdat svůj hlas 62,94 procent voličů, to je zhruba o dva procentní body nad celorepublikovým průměrem. Z 53 092 odevzdaných obálek jich nebylo platných pouze 339.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení