Tentokrát se ovšem poprvé nekonala na africkém kontinentě, kde musela být kvůli teroristickým hrozbám loni zrušena, ale v Jižní Americe. A trasa dlouhá přes devět tisíc kilometrů na území Argentiny a Chile byla ještě náročnější, než obvykle. Mimo písečných dun, na které byli motoristé zvyklí už z Afriky, navíc přibyl mnohem členitější a povrchově pestřejší terén, kdy na ně čekal i přejezd pohoří Andy v nadmořské výšce přes tři tisíce metrů.

Velkým kamarádem Josefa Macháčka je vedoucí Autokempinku Konopáč Bohumil Starý, který s ním bývá při jeho motoristických dobrodružstvích v pravidelném kontaktu. „Naposledy jsem s Pepou mluvil před sedmou etapou, kdy to ještě na takový úspěch tak jednoznačně nevypadalo. Také on tomu tehdy ještě moc nevěřil, vždyť při podobných závodech stači jediné kratičké zaváhání a všechny naděje zkrachují. A že těch nebezpečí letos číhalo na jezdce požehnaně,“ obdivuje Macháčka Starý, který dokonce málem způsobil, že by letošní triumf nezískal.

„Je pravda, že jsem ho od účasti na této rallye zpočátku zrazoval, ale když jsem viděl, jak loni zvládl podobně náročný závod z Petrohradu do Pekingu, kde také zvítězil, tak jsem začal věřit, že by mohl uspět i na tom jihoamerickém Dakaru. Je to prostě Železný Josef, asi má nad sebou někoho, kdo mu drží palce,“ usmívá se Bohumil Starý a už přemítá o jaksepatří přivítání. Nakonec nám ještě poskytl číslo mobilu na Macháčkovu manželku Radku, takže se o první dojmy mohla s námi rozdělit i ona.

„Jsem samozřejmě hrozně šťastná nejen z jeho úžasného umístění, ale hlavně z toho, že je v pořádku a zdravý. Rallye jsem pravidelně sledovala v televizi na ČT4, kde bylo každodenní bezvadné zpravodajství a s Pepíkem jsem byla v kontaktu prostřednictvím esemesek. Vždycky po dojezdu etapy mi dal vědět to nejnutnější. Zpočátku čas docela letěl, poslední dny už byly dlouhé, především v nejistotě, jestli se mu to podaří dotáhnout úspěšně až do cíle. Máme s klukama ohromnou radost,“ byly první dojmy Radky Macháčkové.

A pak ji rozesmál dotaz, jaké jídlo připraví manželovi na uvítanou? „Zatím ani přesně nevím, kdy přijede. Než odjížděl na Dakar, tak členové jeho týmu plánovali návrat na 25. leden, ale možná se to ještě změní. A co dobrého k jídlu? Pepa není žádný mlsák a třeba místo basy piv míváme v lednici kartony s jeho oblíbenými jogurtovými nápoji. Ale určitě by ho neurazila nějaká masová záležitost nebo svíčková. Ovšem nejspíše to dopadne tak, že celá rodina půjdeme na slavnostní oběd,“ už se těší Radka Macháčková.