Nejtemnější místo internetu, známé jako dark web, je ideálním digitálním prostředím pro nelegální aktivity. Mimo jiné zde dochází k obchodům s ukradenými daty. Většina běžných uživatelů zpravidla ani neví, že zde hackeři kšeftují s jejich e-mailovými adresami, hesly, rodnými čísly či dalšími osobními informacemi.
Nyní však má nastat změna v bezpečnosti. Služba společnosti Google zvaná přehled z dark webu, která je od konce července pro uživatele zdarma, pomůže vyhledávat ukradené údaje.
Lidé pomocí jednoduchého rozhraní mohou zjistit, zda v temném zákoutí digitálního světa kolují jejich osobní data. Služba má rovněž automaticky monitorovat dark web a v případě, že by se zde nově některá z informací objevila, zašle upozornění.
Funkce Google pro vyhledávání ukradených údajů na dark webu bude zdarma. V Česku ale nejspíš později:
Češi si však nejspíš na funkci Googlu ještě nějakou dobu počkají, jelikož pro ně zatím není dostupná. Technologická společnost na dotaz Deníku, zda je v plánu ji zpřístupnit i v České republice, zatím nereagovala.
Existují alternativy
Uživatelé v Česku tedy musí spoléhat na jiné nástroje, které umožňují vyhledávání uniklých osobních informací. „Poměrně známým a vyzkoušeným je bezplatný vyhledávač na webových stránkách haveibeenpwned.com,“ sdělil Deníku technický ředitel pražské pobočky společnosti ESET Jindřich Mičán.
Díky tomuto nástroji je možné zjistit, kde a kdy přihlašovací údaje unikly z používaných služeb. Vyhledávání na webu je snadné, jelikož stačí zadat e-mailovou adresu, kterou si chce uživatel ověřit. Výsledná stránka pak v případě uniklých informací ukáže výpis všech služeb, kterých se únik dat týkal. „Další alternativou může být i internetový prohlížeč Firefox,“ doplnil Mičán.
Bezplatný vyhledávač ukradených informací nabízí také společnost Norton. Funkce na speciální webové stránce funguje podobně jako Mičánem zmíněný server.
Úniky dat jsou i bez chyb uživatelů
Kyberkriminalita v Česku v loňském roce podle policie tvořila 10,8 procenta z celkových zločinů. Statistiky přitom poukazují na to, že je tento trend stoupající. Nejčastěji se kriminalisté setkávají právě s hackingem a phishingem. „Phishing probíhá skrze e-mailovou komunikaci, sociální sítě a placenou inzerci na webových stránkách. Speciální variantou je přes podvodné telefonáty a SMS zprávy,“ uvedl policejní mluvčí Ondřej Moravčík.
Základy kybernetické bezpečnosti:
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) doplnil, že počet útoků zpravidla roste během svátků. Například na Vánoce bývá zvýšené množství podvodných webových stránek, které navádějí na platby a mohou sbírat osobní, přihlašovací i bankovní informace.
K úniku informací dochází i bez chybování uživatelů. „Důležitý je způsob nakládání s osobními a citlivými daty, jako je nechvalně známé GDPR,“ řekla Deníku Anna Zádrapová z úřadu.
Prevence je důležitá
Nejlepší obranou před digitálními krádežemi je podle Zádrapové opatrnost. „Uživatel se může naučit rozpoznávat takzvané phishingové e-maily, vishing, podvodné webové stránky a další často využívané taktiky útočníků,“ uvedla.
Zádrapová doplnila, že pomoci mohou i vzdělávací kurzy NÚKIB týkající se kyberbezpečnosti, které jsou vytvořené pro různé skupiny občanů.
Dále je vhodné používat vícefaktorovou ochranu účtů a pro jednotlivé služby mít odlišné přihlašovací údaje. Úřad pro tento účel doporučuje používat databanku hesel, kde je možné hesla generovat.
Co je dark web?
- Nejhlubší část internetu umístěná na darknetech, což jsou překryvné sítě.
- Lidé se na ně mohou dostat pouze prostřednictvím speciálního softwaru, jako je například prohlížeč TOR.
- Přístup je složitý a uživatelské rozhraní je nepřívětivé.
- Každý uživatel by se zde měl chránit speciální šifrovací technologií, jelikož se jedná o místo spojované s různou nelegální činností. Je tak možné se i zde stát terčem hackera.
- Nejčastěji jsou zde kromě kšeftování s osobními informacemi i obchody s drogami, zbraněmi, dětskou pornografií nebo výrobou virů na zakázku. Kolují zde i necenzurované záběry z různých drastických až nechutných událostí.
- Dark web ale může sloužit i jako místo vhodné pro obejití státní cenzury. Například pro obyvatele Číny slouží jako prostor pro svobodné vyjádření názoru.
Další informace o dark webu:
Zdroje: Kaspersky, Investopedia