To všechno má přinést stavba vlastní elektrárny, kterou připravuje společnost Stora Enso ve Ždírci nad Doubravou, jeden z největších zpracovatelů dřeva v České republice.

„Půjde o kogenerační výrobu tepla a elektrické energie,“ upřesnil jednatel společnosti, František Vomočil. Náklady na vybudování tohoto zařízení přijdou na půl miliardy korun. Z toho sto milionů korun bude činit dotace z Evropské unie, zbývající náklady ve výši 400 milionů korun pokryje společnost Stora Enso z vlastních zdrojů a bankovními úvěry. Přitom ze všeho nejdůležitější je, že stavbu schválil a odsouhlasil finský partner ždírecké pily.

„Výběrové řízení na generálního dodavatele stavby se uskuteční v únoru. Samotná stavba začne ve druhém čtvrtletí letošního roku. Potrvá do roku 2013 a zkušební provoz zahájíme ve druhém čtvrtletí roku 2013,“ dodal jednatel Vomočil.

Zařízení vyrobí elektřinu i teplo v celkovém objemu jedenadvaceti megawat ročně. Čtrnáct megawat činí teplo, které bude beze zbytku využíváno pro vytápění areálu. Elektrická energie bude ze šedesáti procent využita opět pro areál Story Enso, čtyřicet procent poputuje do distribučních sítí.

Hlavní palivo: kůra

„Palivem pro kogenerační jednotku bude biomasa, kůra nebo lesní štěpky, ale především vlastní kůra, kterou získáváme při odkorování smrkové kulatiny v celkovém objemu 250 tisíc prostorových metrů ročně,“ vysvětlil Vomočil.

V současné době Stora Enso využívá kůru jako palivo pro vlastní kotelnu, nebo ji prodává zájemcům na kompost, či jako kůru mulčovací. A proč je stavba kogeneračního zařízení tak důležitá? „Rozšířením kapacity výroby tepla se nám zvyšují možnosti rozvoje společnosti. Dále jsou tu možnosti rozšířit v budoucnu výrobu například o peletky, v neposlední řadě jsou to samozřejmě energetické úspory důležité pro ekonomiku společnosti,“ zdůraznil Vomočil. Podstatná je podle jeho slov i ochrana životního prostředí.

Stavbou zařízení s vlastními palivovými zdroji ušetří podle propočtů Stora Enso ovzduší zátěže v objemu 32 tisíc tun spáleného hnědého uhlí a 42 tisíc tun oxidu uhličitého ročně.