„Někdy mám pocit, že se nás stát i obchodníci snaží totálně vysát. Platit musíme na každém kroku a za všechno. Nepamatuji si, že by se teď někdy ohlašovalo zdražování a přesto přišlo. A to již dnes víme, že se čeká ještě nárůst o více jak deset procent u cen masa a moučných výrobků. Je to nehorázné zejména vůči opravdu starým lidem,“ posteskl si jeden z obyvatel Chrudimě.

Kdy se spirála zastaví?

S jeho tvrzením souhlasí i devětašedesátiletá důchodkyně Zdena A. z Hlinska.

„Po odečtení všech potřebných výdajů na bydlení, inkaso a podobné záležitosti mi zbývají na obživu každý měsíc pouhé tři tisíce, což je stokoruna na den. Musím proto obíhat všechny obchody ve městě, a koukat, kde je co levnější, abych si koupila vůbec něco k jídlu. Jedinou šancí našince jsou akce, jinak se snad ani nenajíme,“ říká analytička.

Proč jsou ale vlastně ceny potravin v Česku tolik citlivé na globální vlivy? Markéta Šichtařová, ředitelka analytické společnosti Next Finance se domnívá, že hlavně kvůli tomu, že většinu potravin dovážíme. Až se tedy zastaví růst cen potravin ve světě, zastaví se podle Šichtařové zákonitě i u nás. „Zkrátka záleží na celosvětovém trendu a nemůžeme s tím nic dělat.“

Kdy to ovšem bude se odhady různí. Některé prognózy uvádějí tři roky, jiné až deset let. Markéta Šichtařová je optimističtější. „Cena potravin je provázaná s kurzem dolaru a s přesuny na finančních trzích. V okamžiku, kdy začne dolar vůči euru posilovat, změní se spousty věcí. Například začne klesat nebo stagnovat cena ropy a komodit, to znamená také potravin.“

Jelikož odborníci čekají posílení dolaru již koncem roku, zastaví se zdražování potravin třeba již brzy.

Mýtus o východních Čechách: Nejnižší mzdy, ale nejvyšší ceny

Letitým tradováním v hospodských debatách se to stalo pravdou nad slunce jasnou: na východě Čech jsou nejnižší mzdy, ale nejvyšší ceny v republice.
To první – výše mezd – je pravda alespoň částečná. To druhé – drahotu – ovšem jednoznačně vyvracejí údaje statistiků. Podle nich za věci věci denní potřeby, tzv. spotřební košík, platíme většinou stejně nebo dokonce méně, než je republikový průměr.

Potvrzují to data pardubické krajské pobočky Českého statistického úřadu o cenách spotřebního zboží v loňském roce. Údaje nejsou za Chrudimsko, ale za celý Pardubický kraj. Konkrétní členění podle okresů statistici neprovádějí.

V tabulce předkládáme jen nejžádanější položky ze spotřebního koše, který pardubičtí statistici zkoumají. Ten celkem čítá kolem 70 položek.

Podrobnější srovnání cen najdete ZDE.