„Nebyly nám vyplaceny mzdy za měsíc říjen. Týká se to všech zhruba dvou stovek zaměstnanců. To je zatím jediná nová informace, kterou mám. Další se odvine od pátečního jednání s konkurzním správcem,“ uvedl předseda závodní odborové organizace Kovo Karel Vaněk.

PSALI JSME: Nezaměstnanost mírně klesla, zřejmě ne nadlouho

Míra nezaměstnanosti v okrese v říjnu klesla o jednu desetinu. Podle ředitele úřadu práce to však nic neznamená a potrvá ještě dlouho, než se nezaměstnanost výrazněji sníží. V nadcházejících měsících asi dojde k opaku a lidí bez práce ještě přibude.

Kromě plotišťské firmy BEZ Motory, kde kvůli konkurzu zřejmě přijde o práci kolem dvou stovek lidí, plánují propouštění i další zaměstnavatelé. „Hromadné propouštění už nám oznámila společnost ČEZ ICT Services. Na Hradecku by se týkalo osmnácti osob, takže to s nezaměstnaností nic neudělá. Horší může být situace v BEZ Motory, ale tam není ta informace oficiální,“ řekl ředitel Úřadu práce v Hradci Králové Martin Horák.

Ekonomická krize tvrdě dolehla také na hradeckého výrobce fotomateriálů Foma Bohemia. „Je míň zakázek. Za poslední dva nebo tři měsíce to činí 15 až 20 procent, což je hodně. Čeká nás restrukturalizace a firmu opustí asi deset procent z 330 zaměstnanců,“ uvedl generální ředitel Fomy Ivan Tvrdík. Dodal, že lidé neodejdou naráz. Zhruba polovina z třiceti lidí, kterých se propouštění dotkne, dostane výpověď ještě tento měsíc, takže odejdou k 1. únoru. Další skupinu budou tvořit zaměstnanci krátce před odchodem do důchodu, kteří podnik opustí během půl až tři čtvrtě roku přirozenou cestou.

Kdy se mírné oživení některých ekonomik promítne do významnějšího snížení nezaměstnanosti, si ředitel hradeckého úřadu práce neodvažuje tipovat. „V důsledku krize už nezaměstnanost nějak výrazně stoupat nebude, ale minimálně ještě půl roku nelze očekávat ani pokles. Musí se opět rozjet výroba a stoupnout zájem o pracovní síly, a to nastane s určitým zpožděním,“ domnívá se Martin Horák.

Míra nezaměstnanosti na Hradecku v říjnu klesla o jednu desetinu na 5,7 procenta. Hradecký úřad tak evidoval 5257 uchazečů o práci, což je o 35 lidí méně, než koncem září. Stagnace nebo mírný pokles nezaměstnanosti jsou pro říjen typické.