V regionu je teď evidováno 5,66 % lidí bez práce. Ve srovnání se stejným obdobím uplynulého roku je uvedené číslo nižší o téměř jedno procento. V evidenci úřadu práce bylo ke konci letošního srpna celkem 3175 uchazečů o zaměstnání, což je o 24 osob méně než ke konci července a také o téměř sedm set lidí méně, než ve stejném období předcházejícího roku. Pohyb uchazečů v průběhu srpna byl nižší než v srpnu loňského roku a také nižší ve srovnání s letošním červencem.

 

Na úřad práce se nově přišlo zaevidovat 421 uchazečů, zároveň však úřad práce v průběhu srpna 445 uchazečů z evidence vyřadil. Počet absolventů v evidenci se zvýšil o 33 na celkový počet 193 převážně mladých lidí.

 

„Lze očekávat, že v nejbližším období dojde k postupnému navýšení počtu uchazečů, i když žádné vyšší propouštění nemáme hlášeno. V září očekáváme zařazení dalších absolventů škol do evidence uchazečů o zaměstnání,“ uvedl Miroslav Panák z oddělení trhu práce a analýz chrudimského úřadu práce.

 

V míře nezaměstnaných jsou mezi obcemi na Chrudimsku stále poměrně výrazné rozdíly, které dosahují až několika procent. Zatímco například v Luži a v jejím okolí dosahuje míra nezaměstnanosti jen 3,76 %, v Hrochově Týnci, Chroustovicích a v okolí je bez práce 8,73 procent lidí.

 

V některých jednotlivých obcích je ale situace ještě nepříznivější. Nejhorší čísla hlásí Honbice a Zájezdec, kde přesahuje míra nezaměstnanosti dokonce 16 procent! Doširoka jsou stále rozevřené nůžky mezi volnými profesemi a kvalifikací uchazečů o práci. Stovky lidí hledají uplatnění v administrativě, práci hledá ještě větší množství pomocných a nekvalifikovaných pracovníků. Firmy mají prvořadý zájem o kvalifikované odborníky a dělníky ve strojírenských profesích, ale také o číšníky, servírky, řidiče nebo zedníky.

 

Názor redaktora Chrudimského deníku Marka Nečiny na problematiku nezaměstnanosti v regionu najdete v rubrice "K věci".