Úroda přináší radost hlavně drobnějším pěstitelům, kteří si dokážou sklizeň prodat sami na trzích nebo u silnice za nějakých sedm či osm korun za kilogram. Pro velkoproducenty znamená nadúroda naopak tlak na snižování cen.

„Slyšela jsem, že někteří z nich hlízy raději zaorají, než aby je prodávali pod produkčními náklady a tedy se ztrátou,” řekla Deníku rolnice Marie Horníková z hospodářství nedaleko Luže, která včera nabízela na chrudimském trhu ručně vykopané brambory po sedmi korunách za kilogram. „Pro nás to takový problém není.

Pěstujeme i další zeleninu a brambor nabízíme dohromady jen zhruba dvě tuny. Takové množství dokážeme bez potíží prodat svépomocí. Ručně sklizené brambory jsou přitom nepoškozené, nepořezané a tedy v lepší kvalitě, než ty sklizené strojově. I proto můžeme žádat vyšší cenu,” doplňuje žena.

Hypermarkety v současnosti nabízejí brambory v cenách srovnatelných s těmi na trzích. Oproti létu, kdy se jejich cena rovnala mnohdy cenám banánů a dalších tropických plodin, jsou tedy nyní o poznání levnější. V teple a na nasvícených regálech uložené hlízy ale bývají leckdy nazelenalé a jejich povrch brázdí také různé nežádoucí trhliny a zaschlé řezy.

Plné sklady

Pro velkopěstitele, prodávající brambory obchodníkům a zpracovatelům, představuje regálová cena z obchodů v podstatě nedostižnou metu.
„Cenově je to zatím katastrofa, i když počasí bylo příznivé a sklizeň je tak skutečně některých odrůd nadprůměrná. U sadbových brambor dosahujeme výnosu 200 - 230 metráků z hektaru, u konzumních je to 300 - 400 metráků,” uvádí zemědělec Antonín Dalecký z Dřevíkova, jehož farma letos vyprodukuje na 115 hektarech až 450 vagónů brambor ve zhruba patnácti odrůdách.

Brambory od Dřevíkova putují z velké části na velkoobchodní baličku. Část tvoří i sadbové brambory a další desítky vagónů míří zase k jinému zpracovateli na potravinářskou výrobu hranolků. „Cena, za kterou bychom nyní mohli produkci prodávat, činí třeba pouhých 1,60 Kč za kilogram. Zatím máme tedy brambory ve skladech a uvidíme, kde se bude cena pohybovat na konci roku, kdy chceme začít s prodejem,” vysvětluje Dalecký.

„Farmářských trhů se neúčastníme, prodali bychom na nich sotva pár metráků, což nemá smysl. Celoročně ale nabízíme brambory v cenách okolo pěti korun za kilogram u nás v Dřevíkově,” uzavírá Antonín Dalecký.