Tržní ceny bytů a rodinných domů v Česku ve druhém čtvrtletí ve srovnání s předchozím obdobím mírně klesly.

Prodejní ceny starších bytů podle údajů Českého statistického úřadu v tomto období meziročně klesly o 4,7 procenta. Naopak ceny pozemků pokračovaly v dlouhodobém růstu.

Na trhu přetrvával zájem o starší rodinné domy a byty vhodné k rekonstrukci, které mají nižší pořizovací cenu. Naopak prý klesá zájem o domy s cenou nad tři miliony korun.

Výhodná koupě 
= více starostí

Podle Jiřího Reeha z jedné tuzemské realitní kanceláře je však v poslední době spíše zájem si nemovitost pronajmout, než ji kupovat.

„Cena pronájmu se dlouhodobě drží na stejné úrovni. Lidé tuto možnost využívají stale častěji. Důvod je jednoduchý, nemají na hypotéku," míní Reeh, který odhaduje, že ve východních Čechách se za poslední dobu zlevnily byty maximálně o tři procenta. Přesto prý prodej klesá.

„U nových či celkově rekonstruovaných třípokojových bytů se v Hradci Králové cena momentálně pohybuje kolem dvou milionů korun. Ovšem záleží na rozloze. Současná cena nových bytů se například v Hradci pohybuje kolem třiatřiceti tisíc za metr čtverečný," řekl Reeh a dodal, že se v krajském městě dají sehnat i mnohem levnější byty.

Jejich koupě má však jednu velkou nástrahu. „Většinou se jedná o staré panelákové byty s původním umakartovým jádrem. Lidé tak po koupi musí ještě investovat nemalý peníz," uvedl realitní makléř s tím, že průměrnou cenu nelze vztahovat na všechny byty v krajském městě. V každém případě však Reeh radí při koupi nemovitosti smlouvat. „Není třeba s koupí nemovitosti čekat, ale zájemci by měli o ceně diskutovat," uvedl Reeh a dodal, že na řadě míst ve východních Čechách lze takto cenu výrazně snížit.

Jiří Reeh míní, že příčinou klesajících cen bytů je malá kupní síla lidí a vysoká nezaměstnanost. „Třeba v Náchodě je nezaměstnanost velmi vysoká a lidé tam nemají peníze na drahé byty, proto ceny musí dolů," vysvětlil Reeh a dal příklad města s nízkou nezaměstnaností: „Ve Vrchlabí je sice obyvatel méně, ale ceny bytů se tam pohybují na úrovni Hradce. Je to tím, že tamní lidé mají v blízkosti automobilku a vydělávají docela slušné peníze." Klesající ceny bytů podle něj mohou souviset i s donedávna přemrštěnými požadavky některých prodávajících.

„Někdo za minulého režimu dostal byt a po roce 1989 ho od města koupil přibližně za 200 tisíc korun. Jakákoliv vyšší cena je tak pro něj přivýdělek," míní Reeh.

Takoví majitelé prý mohou jít s cenou bytu ještě dolů a stejně nebudou tratit," uvedl Reeh.