„Teď je naštěstí takové oddychové období, výstavy zpravidla začínají v srpnu a září. Do té doby snad už dojde ke zklidnění situce. Je ale škoda, že nemohu vyjíždět na burzy. Například minulý týden měla být v Týništi nad Orlicí a o tomto víkendu v Přerově,“ lituje jeden z nejúspěšnějších chovatelů drůbeže, holubů a exotů na Chrudimsku Dušan Barcuch z Miřetína u Proseče.

Protože se tento týden v Noříně na Ústeckoorlicku potvrdil další výskyt ptačí chřipky, podle Barcucha je určitě důvod k obavám z nákazy. „Samozřejmě vás taková věc nemůže nechat v klidu. Za ta léta, co se s mou rodinou chovatelství věnuji, bych v případě přenosu nákazy nebo jeho hrozby přišel nejen o značné finanční prostředky, ale především o strašnou spoustu práce, i té šlechtitelské,“ vysvětluje Dušan Barcuch.

Viru ptačí chřipky se chovatel ubránit nemůže, žádná preventivní opatření neexistují. „Jak říká hlavní hygienik: pokud člověk dodržuje určitá hygienická pravidla a návyky, k přenosu nedojde. Pokud se virus objeví v chovu, dochází k razantní likvidaci drůbeže i v jeho okolí. A odnesou to nejvíc hlavně ti drobní chovatelé, kteří mají kolikrát vše lépe zabezpečeno, než velkochovy. Nakoupí si pár slepic, o které se pečlivě starají, a potom se jich musí vzdát. Je to smutné,“ říká Barcuch.

Ptačí chřipka podle jeho slov vždy byla. Něco uhynulo, došlo k likvidaci a život šel dál. „Celá tato věc je až příliš medializována a lidé potom mají velký strach. Všichni máme v živé paměti nemoc šílených krav nebo listerii – kde jim je teď v médiích konec! Nic není tak černé. Jsem přesvědčen, že i ptačí chřipka brzy vyšumí,“ uzavírá miřetinský chovatel Dušan Barcuch.