„Nechápu to. Prázdné cédéčko stávalo kdysi stokorunu. Dnes stojí desetkrát méně a přitom nahrávky na CD nijak nezlevnily,“ říká Chrudimačka Michaela Ješinová. Žena na mateřské dovolené kupuje nejčastěji nahrávky pohádek a písniček pro svoji ratolest. Kazety už z nákupů vynechala úplně. „Manžel poslouchá častěji nahrávky stažené z internetu nebo získané od kamarádů. Přehrává je na počítači,“ dodává Ješinová.

Cédéčka jsou ale stále nejoblíbenějším nosičem pro záznam hudby. Nabídka kazet na pultech obchodů se naproti tomu rychle ztenčuje. Jde většinou o záznamy pohádek, písniček pro děti nebo dechové hudby, oblíbené hlavně u starších posluchačů. „Moderní kapely a novinková alba se na kazetách obvykle vůbec nevydávají,“ uvádí provozovatel zdejší specializované prodejny Jiří Malinský. „Přitom se po nich lidé stále dost ptají. Ale to je vývoj, nezbývá než se přizpůsobit. S kazetami je prostě konec,“ říká prodejce. Podle něj se na Chrudimsku už podařilo prakticky zlikvidovat kdysi bující trh s nelegálními nahrávkami. Stánkaři s bednami kopií jsou pryč.

Tady pomohla důsledná kontrola a represe. „Já si na jednání chrudimského živnostenského nebo finančního úřadu nemohu stěžovat. Když dodržujete pravidla, nechají vás v klidu,“ dodává Malinský. Podnikateli vadí spíš „triky“ organizací, zastupujících práva umělců. „Zavolají vám, jako by dělali anketu s náhodně osloveným člověkem. Ptají se třeba, jakou poslouchám muziku a zda ji poslouchám i v autě. Když odpovím kladně, spustí bandurskou, že jako podnikatel musím odvádět poplatek i z autopřehrávače,“ stěžuje si Malinský. Ten navíc neví, proč má odvádět peníze i firmě, která zastupuje jen některé interprety. „Napsal jsem jim, ať mi pošlou seznam, že ty umělce na něm hrát nebudu. Nějakou chvíli byl klid. Teď si najímají firmu, která pro ně poplatky v obchodech vymáhá,“ uzavírá prodejce.