Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

TABULKY: Chrudimský úřad práce zavalily hordy lidí bez práce

Chrudimsko /DOPLNĚNO/ - Meziměsíční nárůst nezaměstnanosti byl v prosinci na Chrudimsku druhý nejvyšší v zemi

11.1.2012 2
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK/David Taneček

Míra nezaměstnanosti na Chrudimsku v prosinci vzrostla o 1,8 procentního bodu a výrazně poskočila až na závěrečných 9,6 procenta. Počet nezaměstnaných se tedy ve srovnání s listopadem zvýšil na Chrudimsku téměř o čtvrtinu, což představuje druhý nejvýraznější meziměsíční nárůst v rámci celé republiky. Rychlejší růst počtu nezaměstnaných už statistiky zaznamenaly pouze na Prachaticku.

„Tento vývoj je však na Chrudimsku dán do značné míry historicky a objevuje se i v prosincových a lednových statistikách z uplynulých let. Jde o sezónní výkyv spočívající v tom, že právě zde je větší podíl pracovníků dlouhodobě zaměstnáván v zemědělství, v lesnictví a při nejrůznějších dalších sezónních pracích,“ vysvětluje Petr Klimpl, ředitel krajské pobočky ÚP v Pardubicích.

„Z toho ale zároveň plyne, že v březnu a dubnu lze právě na Chrudimsku očekávat výraznější snížení počtu lidí bez práce, než tomu bude v mnoha jiných okresech,“ doplňuje Klimpl.

Do evidence ÚP v Chrudimi přicházelo v prosinci zvýšené množství uchazečů téměř ze všech odvětví. Nejvíce uchazečů bylo podle statistik zaevidováno z firmy ALUKOV HZ, spol. s r.o., Backer Elektro CZ a.s. a Lom Matula Hlinsko, a.s.

O práci se v prosinci na Chrudimsku ucházelo 5 294 lidí oproti listopadovým 4 436 nezaměstnaným. Přesně 1 202 lidí bylo na ÚP nově zaevidováno, přičemž 344 jich bylo z ve stejném měsíci z evidence vyřazeno. O jedno volné pracovní místo se tu v průměru ucházelo téměř 13 lidí.

Nejvíce volných míst aktuálně nabízel úřad práce kvalitářům a testovačům výrobků či laborantům (41 míst), obchodním zástupcům (38) montérům kovových konstrukcí (33), nástrojařům a zámečníkům (19).

Brazilce jinde nemají

Uchazeči o zaměstnání pocházejí na Chrudimsku nejčastěji z řad prodavačů, kterých bylo v prosinci bez práce přes čtyři stovky (402). Zedníci, kamnáři, dlaždiči a montéři suchých staveb tvořili skupinu 323 nezaměstnaných lidí. Následovali všeobecní administrativní pracovníci (208), pracovníci ostrahy a bezpečnostních agentur (117), nástrojaři a zámečníci (115), řidiči osobních a malých dodávkových automobilů, taxikáři (96) a další profese.

Zajímavý obrázek se naskytne i při při pohledu do statistik cizinců zaměstnaných na Chrudimsku. Nejvíce zastoupenou národnost tady představují Ukrajinci, jichž na Chrudimsku pracují více než čtyři stovky. Dalších 216 zaměstnanců pochází ze Slovenska a několik desítek lidí přišlo hledat pracovní uplatnění i z Bulharska, Polska či Maďarska.

V porovnání s okolními regiony je na trhu práce chrudimského regionu zastoupena také brazilská národnost. Barvy této jihoamerické země tu hájí ve futsalovém klubu Era – Pack Chrudim hned několik zástupců této portugalsky hovořící enklávy (na snímku zleva hráči Douglas a Max). Díky nim i jejich rodinným příslušníkům se počet Brazilců zaměstnaných na Chrudimsku vyšplhal na číslovku sedm.

#nahled|https://g.denik.cz/34/2a/statistika_nezamestnanost_chrudim_1211_1_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/34/2a/statistika_nezamestnanost_chrudim_1211_1.jpg|Statistiky nezaměstnanosti za prosinec 2011#
#nahled|https://g.denik.cz/34/2a/statistika_nezamestnanost_chrudim_1211_2_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/34/2a/statistika_nezamestnanost_chrudim_1211_2.jpg|Statistiky nezaměstnanosti za prosinec 2011#

Autor: Marek Nečina

11.1.2012 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Ilustrační fotografie.

České Kimle 2017 ve Slatiňanech

Nikdo by nepodpořil menšinovou vládu ANO, pokud by v ní byl i nebyl Andrej Babiš.
AKTUALIZOVÁNO
51

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

S nožem v ruce měl vyhrožovat prodavačce

Chrudim – Přepadení obchodu a výhružné telefonáty do banky spolu na první pohled neměly nic společného, tedy až dosud. Policisté odhalili, že tyto případy mají společného pachatele, kterého začali trestně stíhat.

Potkani v Chrudimi hodují na otrávených nástrahách

Chrudim – V uplynulých dvou dnech mohli Chrudimáci potkávat nad kanalizačními příklopy v ulicích města dvojici mužů v reflexních vestách. Šlo o techniky Miloše Novotného z odborné deratizační firmy Ekosan a Marina Fialu z Vodárenské společnosti Chrudim, kteří se v režii vodařů pustili do sezónního hubení potkanů.

Voličské průkazy šly na dračku

Chrudim – Pracovnice odboru správního na Městském úřadu v Chrudimi zaznamenaly v tomto týdnu rekordní počet žadatelů o voličský průkaz. „Celkem jsme jich vydali 242 kusů.

Nikoliv bramborová medaile, ale zlatá!

Chrudim, Havlíčkův Brod – Dívčí družstvo chrudimské SOŠ a SOU obchodu a služeb ve složení Viktoriya Koval a Eliška Horáková získalo minulý týden na soutěži „O bramborovou pochoutku Vysočiny“ v Havlíčkově Brodě 1. místo a zlaté medaile!

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení