Největší cukrovar nejen ve východních Čechách – Poslední kampaň v loňském roce – Od 15. prosince začne jeho demolice – Firma za jeho zbourání dostala od EU dvě miliardy korun. Část, asi 30%, by měla připadnout zemědělcům. Skončila tak doba soběstačnosti ve výrobě cukru. Nyní se bude část do ČR dovážet ze zemí EU. Nepomohla ani iniciativa ministra zemědělství Gandaloviče.

Ti dříve narození si dobře pamatují na výstavbu nového a nejmodernějšího cukrovaru v té době u nás. Základní kámen k jeho stavbě byl položen 1. ledna 1967. Jeho výstavbu i dodávky technologie zajišťovali polští stavbaři. Je třeba ještě připomenout, že v té době v Hrochově Týnci běžel starý cukrovar, který začal první kampaň v roce 1871 a poslední v roce 1969. Ten rok už výstavba nového cukrovaru vrcholila a první kampaň tady byla zahájena 1. října 1970.

Spokojenost

S uvedením do provozu byli spokojeni nejen vládní činitelé tehdejší doby, ale především zemědělci našeho i okolních okresů. Na své si přišli také důchodci, kteří nechyběli při žádné z kampaní. Na cukrovce vydělávali i přepravci, kteří řepu dováželi z polních skládek. Jak plynul čas, cukrovar se postupně modernizoval i díly společnost Eastern Sugar ČR, která napomohla i k tomu, že při poslední kampani cukrovar dokázal zpracovat 7000 tun řepy za 24 hodin. Jen pro srovnání – cukrovar ve Velkém Meziříčí dokáže jen 3000 tun řepy za stejnou dobu.

Společnost Eastern Sugar ČR zahájí v následujících dnech demolici svých cukrovarů v Hrochově Týnci, Němčicích nad Hanou a Kojetíně. K likvidaci musí společnost přistoupit, protože Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) zamítl v květnu žádost firmy na úpravu restrukturalizačního plánu, která by společnosti umožnila cukrovary prodat.

Společnost Eastern Sugar ČR loni na podzim oznámila uzavření cukrovarů s tím, že vrací svou kvótu na produkci cukru Evropské unii. Za to od ní dostane peníze (cca 60 mil. EURO). V restrukturalizačním plánu se firma dobrovolně zavázala, že cukrovary zlikviduje a plochu osází zelení.
O změnu programu společnost požádala podle vyjádření Eastern Sugar kvůli tomu, že se objevili zájemci o koupi všech tří areálů. Chtěli závody využít k dalšímu podnikání a zachovat v nich také zaměstnanost, což se bohužel nepodařilo.

V těchto dnech se v Hrochově Týnci hovoří nejen o bourání cukrovaru – stroje, bourací a drtící technika by měla zahájit činnost co nejdříve, ale také o tom, že pozemky po cukrovaru již koupila jakási německá firma, která na tomto místě vybuduje nový a nejmodernější cukrovar v Evropě. Pokud tato slova budou pravdivá, ukáže zanedlouho čas.

Miloš Pekař, Chrudim