Plnohodnotnou programovou nabídku mohou Východočeši přijímat primárně ze dvou základních vysílačů tzv. velkého výkonu, Černá Hora a Krásné. Elektromagnetické vlny s jedničkami a nulami mohli diváci poprvé přijímat z vrcholků Krkonoš v srpnu 2009. Od té doby uplynulo v Labi hodně vody a v současné době je pro každého, kdo má set-top box, samozřejmost přijímat tři multiplexy neboli digitální sítě.

Interaktivní mapa pokrytí digitálním signálem - MAPA

První a druhou síť s veřejnoprávními a komerčními programy mohou diváci navíc přijímat z digitálních dokrývačů, které bylo nutné dostavět v příjmově náročných lokalitách, jako jsou Svitavy, Náchod nebo Podorlicko.

Vleklý proces digitalizace, který začal spuštěním pražských vysílačů v říjnu 2005, donutil některé diváky přetáčet antény v závislosti na výstavbě jednotlivých digitálních vysílačů.

Ten, kdo byl závislý například na Černé hoře, čekal celý rok na spuštění druhé digitální sítě. Podobným způsobem se digitalizoval i vysílač Praděd, na kterém je závislá východní polovina Pardubického kraje a multiplex s Novou a Primou byl spuštěn teprve na konci října letošního roku. Že je příjem televizního signálu z Pradědu poměrně rozšířený potvrzuje i Pavel Říha z anténářské firmy Elpa. „Příjem z Pradědu chodí velmi dobře na Hlinecku. Praděd je od listopadu plnohodnotnou eventualitou digitálního příjmu. Zejména ti, kteří mají s digitálem problém, mohou Praděd zkusit,“ doplňuje k moravskému vysílači Pavel Říha.

Seznam vypínaných dokrývačů TV Nova k 11.11.2011 v Pardubickém a Královehradeckém kraji naleznete ZDE!

Pokrytím celých východních Čech podle provozovatele digitálních vysílačů nic nekončí.
„Ukončením projektu digitalizace však pro nás nic nekončí, naopak začíná další důležitá vývojová etapa, kterou je zavedení a rozvoj televizního vysílání v HD rozlišení. Jsme připraveni zprostředkovat divákům vysílání letních Olympijských her 2012 již ve vyšší kvalitě obrazu,“ dodává Kamil Levinský z Českých Radiokomunikací.

Dosluhující analogové vysílání je podle harmonogramu digitalizace nutné vypnout v celé republice k 11.11.2011, kromě oblastí Jeseník a Zlín. „V územní oblasti Trutnov je v současné době v provozu jediný analogový vysílač Litický Chlum, ze kterého vysílá TV Nova,“ dodává Kamil Chalupa z ČRa s tím, že Česká televize i Prima má již všechny vysílače na východě Čech vypnuté. Nova bude vypínat i návazné analogové dokrývače například v České Třebové nebo v Náchodě.

To, že si diváci mohou díky digitalizaci vysílání užít kvalitní obraz i zvuk, nebylo zadarmo. Investice do nových technologií včetně známých úprav anténních systému švýcarskou helikoptérou vyšlo České Radiokomunikace na jednu miliardu korun.

Prohledněte si fotografie s exkurzí vysílačů Krásné, Černá hora a Praděd.