Při toulce centrem Chrudimě narazíte na volné obchody v pasáži Žralok, ale i ve Fortenské, Rybičkově a Břetislavově ulici. Prázdné jsou také komerční prostory v OBC Balustráda, kde dřív bývala prodejna elektra či oděvů z druhé ruky. S novým rokem tu zmizel i poslední obchod s čepicemi a osiřela rovněž kavárna v přízemí. Dlouhodobě opuštěná je také někdejší prodejna bílé techniky v nárožním domě na Žižkově náměstí atd.

Dusivé náklady

Chrudimský realitní makléř Roman Svatoš říká, že o obchody v Chrudimi je teď malý zájem. „Dobře už bylo. Teď děláme dvojnásobek práce s polovičním efektem. Myslím, že nájemné musí klesnout ještě tak o třetinu, aby se poptávka zvedla. Jinak to obchodníci neutáhnou," míní makléř.
Na sociální síti Facebook před časem běžela debata o tom, že také Hlinsko je kvůli mizejícím obchůdkům „městem duchů". Někdo to přičítal rostoucí oblibě internetových nákupů, jiný sousedské nepřejícnosti. „Stačí někoho u piva naštvat či mu zaparkovat na místě, kde chtěl parkovat on, a už ho nikdy ve svém obchodě v životě neuvidím," postěžoval si jeden diskutér.

Prý není tak zle

Starostka Hlinska Magda Křivanová si nemyslí, že živnostníků dramatický ubývá. „Složitá je dlouhodobě Husova ulice, která byla kdysi nákupní třídou Hlinska. Ale pak se obchodní dění přesunulo na Tylovo náměstí a do Komenského ulice. Vím, že v Komenského ulici končí obchod se sportovními potřebami, zeleninu v této ulici vystřídala pekárna. Ale s tím, že by z Hlinska hromadně odcházeli živnostníci, nesouhlasím," řekla starostka. Podle ní může za úbytkem obchodů také stát příliš vysoký nájem, který majitelé domů stanoví. „Určitě by stálo za to, aby se zamysleli nad tím, zda odpovídá hlineckým možnostem," dodala starostka.

(man, ron)