V úterý to zástupcům médií sdělili představitelé okresní agrární komory v Chrudimi. Za první čtvrtletí letošní roku ubylo na Chrudimsku v kontrole užitkovosti 512 kusů dojnic. Dobytek je většinou prodán nebo převeden na na beztržní produkci. „Máme signály i od dalšího podniku na Chrudimsku, který má v plánu zbavit se dalších 250 kusů,“ uvádí ředitelka Okresní agrární komory Vanda Rektorisová.

Produkce mléka se nevyplatí v celé Evropské unii. Ale podle slov Jana Veleby, předsedy Agrární komory ČR, naše ministerstvo zemědělství neučinilo patřičné kroky, které mu na minulé demonstraci formou bodů komora navrhla. Mnoho zemědělců je proto nuceno tržní produkci mléka ukončit.

I chrudimští rolníci mají proto v plánu zapojit se do stedečních protestů v Chlumci nad Cidlinou. „Právě probíhají polní práce, z našeho okresu se proto zúčastní pouze 80 až 100 lidí,“ dodává předseda představenstva chrudimské agrární komory Jaroslav Kopista.

(ron, spa)

Protestovat se bude v Chlumci nad Cidlinou

Památník selského povstání nedaleko Chlumce se ve středu dopoledne stane centrem celostátních protestů zemědělců. Agrární komora zde očekává účast až 1500 farmářů. Těm došla trpělivost se zemědělskou politikou české vlády, která se v poslední době odrazila především v nízkých výkupních cenách mléka. Ty se pro řadu zemědělců staly likvidačními.

Zatímco třeba na Vysočině farmáři pohrozili na dopoledne blokádami silnic, ve východních Čechách se řidiči větších komplikací obávat nemusejí. Výjezd asi 20 kusů zemědělské techniky na silnice sice avizovali například zemědělci na Orlickoústecku, přislíbili ale, že provoz zdržovat nebudou.

„Žádné blokády silnic nikde v kraji hlášeny nemáme. Hlídky budeme mít pochopitelně v Chlumci, ale spíše kvůli organizaci parkování demonstrantů,“ uvedl Václav Bašta z vedení východočeské dopravní policie v Hradci Králové.

Manifestační jízdy zemědělců v okolí Chlumce by se měly konat mezi osmou a desátou hodinou. Shromáždění u Chlumce by mělo začít v devět hodin, předpokládaný konec akce stanovili pořadatelé na jedenáctou hodinu.

Zemědělci vyrukovali s třemi hlavními požadavky: podobně jako u cukrovky stanovení minimální výkupní ceny mléka, dále uzákonění korektních pravidel chování obchodních řetězců a konečně vytvoření koncepce českého zemědělství.

Chovatelé si stěžují na likvidační výkupní ceny mléka, které se dostaly pod šest korun za litr. Výrobní náklady přitom podle nich činí kolem 8,50 koruny. Od ztrát je zachraňují jen státní dotace. Například na Chrudimsku už kvůli tomu měly být stavy skotu snižovány.

„Jeden farmář končí, protože chovy nemůže utáhnout. A některé podniky mají ztrátu jenom z mléka 1,2 milionu měsíčně,“ uvedla ředitelka pardubické agrární komory Vanda Rektorisová.

(kim)