Podle Kamily Bednárkové z chrudimské cestovní agentury zájem lidí o pobyt v arabsky mluvících zemích mírně opadá. „Zájezdy all inclusive byly před časem doslova hitem. Lidé je vyžadovali i v místech a letoviscích, kde na tyto služby nebyli provozovatelé zařízení připraveni,“ vysvětluje Bednárková. „Zdá se ale, že lidem nyní pouhé polehávání u vody přestává stačit. Kam ale vyrazit s půjčeným vozem v arabské zemi? Vždyť většinu území pokrývá často poušť, ta se lidem brzy omrzí. Do kurzu se tedy znovu vracejí evropské země,“ říká Bednárková.

Podle majitelky agentury jsou turistické služby v Evropě vesměs na velmi dobré úrovni a v okolí letovisek bývá i množství památek a dalších kratochvílí pro vyplnění volného času. Cena už v současnosti tolik nerozhoduje, lidé si za kvalitu rádi připlatí. Stále větší poptávka je ale i po rekreačních zařízeních v České republice. „Mnozí si oblíbili pobyt na jihu Čech či Moravy, většinou v blízkosti rybníka či přehrady. Velký zájem je o pronájem chat či chalup. Pro cestovky ale není tenhle byznys úplně bez komplikací. Lidé si rezervují pobyt přes kancelář či agenturu. Na příští rok se už domluví přímo s majitelem a nás vynechají,“ dodává Bednárková.

Trochu jinak hovoří o tuzemských pobytech Zdeňka Beránková z hlinecké cestovní agentury. Mezi lidmi na Vysočině je po tuzemské rekreaci o něco menší zájem. „Snad proto, že krásné přírody a všelijakých kopečků mají Hlinečáci dost v okolí,“ usmívá se Beránková. „To neznamená, že by na chaty a chalupy nevyráželi. Najdou se partičky a kolektivy, které spolu rády stráví několik dnů dovolené. Aby nebyla nuda, chtějí se pokaždé podívat zase někam jinam. Většina rodin si ale raději v klidu odpočine na mořské pláži,“ popisuje Beránková požadavky hlineckých klientů.

I ona jmenuje mezi nejoblíbenějšími destinacemi Řecko, Turecko a další evropské středomořské státy. „I my pozorujeme stále větší příklon klientů ke kvalitním službám. Když hotel, pak s bazénem, půjčovnou aut a dalšími nabídkami,“ uzavírá Beránková.