“Ve středu se dostavíme na zasedání obecní rady. Nechceme napadat jeden druhého, ale docílit toho, aby se situace řešila. Určitě to jde,“ zdůrazňuje člen petičního výboru Pavel Danko.

Obec Morašice informovala prostřednictvím svého občasníku Venkov o zájmu mobilního operátora pronajmout si pozemek na výstavbu pětačtyřicet metrů vysokého stožáru vloni. „Tehdy se nám ozval jediný občan s tím, že nesouhlasí. Poté jsme záměr zveřejnili na úřední desce a opět nikdo neprotestoval. O petici víme, podle našich informací už je pod ní podepsáno deset procent obyvatel obce. To už je dost lidí a smlouva o pronájmu je přitom podepsána. Škoda, že se protest neinicioval dřív. Teď musíme hledat cestu, jak situaci řešit,“ uvádí starosta Morašic Roman Štěpánek.

Farma Slunečný dvůr, sídlící v Holičkách, pořádá v sobotu Křeslo pro hosta, při kterém mohou občané o vlivech záření diskutovat s odborníky z hygienické stanice, zdravotního ústavu a realitní kanceláře. „Máme strach, že se životní prostředí zhorší. Stožár sníží ceny nemovitostí a změní i ráz krajiny,“ tvrdí spolumajitelka farmyNaďa Jandová.

Lidé z morašické části Dubina a dalších částí, kteří neváhali připojit svůj podpis k petici, nazývají záření vydávané stožárem mobilního operátora "mikrovlnkou". Ta je podle jejich zjištění schopna působit do pěti a více kilometrového okruhu. S revolučním řešením nyní přišel jeden z občanů, který se v některém z časopisů o alternativní medicíně dočetl, že nejvhodnější obranou proti záření je propolis. Tento včelí produkt se má údajně nosit na těle měsíc a potom je třeba ho vyhodit. "Snad u nás nestoupne rapidním způsobem spotřeba propolisu," říkají s nadsázkou obyvatelé krajiny, ve které má být vybudován stožár.