Ke konci loňského roku bylo v České republice tolik větrných a slunečních elektráren, že by dokázaly pokrýt spotřebu čtvrt milionu lidí. Podle společnosti ČEPS jsme jen malý krok od pověstného blackoutu, kdy by se republika mohla ocitnout bez elektrického proudu. Jak tvrdí vedení společnosti, do rozvodů je dnes dodáváno tolik proudu, že se to až stává nebezpečným. A mohou za to větrné a sluneční elektrárny.

3500 megawatt

„Pokud sečteme realizované projekty a vydaná kladná stanoviska k žádostem o připojení, je toto číslo vyšší než hodnota přijatelná pro bezpečný a spolehlivý provoz,“ prohlašuje společnost ČEPS. Podle ní ekologické elektrárny dodávají do elektrické soustavy 600 megawatt výkonu a kdyby se měly postavit všechny eko elektrárny, které již dnes mají povolení, dodávky se zvýší skoro šestinásobně, na 3500 megawatt.

„Dopisem jsme požádali distribuční společnosti ČEZ, E.ON a PRE o pozastavení vydávání kladných stanovisek k žádostem o připojení nových větrných a fotovoltaických elektráren,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel společnosti ČEPS Petr Zeman.
"To není pravda!"

Podle provozovatelů ekologických zdrojů energie je prohlášení ČEPS lživé. „ČEPS mate veřejnost, že všechny povolené elektrárny se souhlasem k připojení, se do sítě nevejdou. To není pravda. Každá elektrárna musí zpracovat studii, zda se do sítě vejde a jaký může mít výkon,“ tvrdí předseda České společnosti pro větrnou energetiku Michal Janeček. „S ohledem na snahu vlády prolomit limity pro těžbu hnědého uhlí je evidentní, že hnědouhelná lobby vítězí,“ dodává šéf České fotovoltaické průmyslové asociace Jaromír Řehák.

Pravda ale je, že například ze solárních elektráren se stal výnosný byznys. Jen za poslední rok v Česku vyrostlo na pět tisíc takovýchto zařízení. Někteří politici se obávají, že kvůli tomu vzroste i cena elektřiny, protože stát na jejich provoz přispívá. Ve sněmovně už ale leží vládní návrh, který by měl tuto podporu razantně snížit.