VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ekologická bomba v Hodoníně dotikala, další je v Lukavici

Hodonín - Strojní a traktorová stanice Slatiňany vyvážela na skládku pesticidy, odmašťovací prostředky a jiné jedy

24.6.2008
SDÍLEJ:

Likvidace skládky nebezpečného odpadu v Hodoníně začala již v roce 2006. Foto: Ekomonitor Chrudim

Od roku 2006 trvala likvidace skládky, která byla založená v hodonínských skalách u lesa v roce 1967. Tehdy ochrana životního prostředí úředníkům neříkala nic a příroda byla krutě zabíjena silnými jedy.

Tehdejší Strojní a traktorová stanice Slatiňany na základě povolení Okresního úřadu v Chrudimi provozovala na šestnácti stovkách metrů čtverečních skládku pro odpadní tuhé a tekuté hmoty ze středisek Vojtěchov, Synčany, Ronov a Sobětuchy. „Šlo o pesticidní přípravky, odpady z asanačních jímek středisek ochrany rostlin. Podle výpovědi pamětníků se do hodonínské skládky vyvážely i odmašťovací přípravky z mytí traktorů, silážní šťávy nebo obaly od pesticidních přípravků,“ uvádí Jiří Unčovský z chrudimské firmy Ekomonitor, která skládku dva roky likvidovala.

Ekologická bomba v Hodoníně dotikala a na Chrudimsku se ob jevila další velká zátěž z minulosti. „Jde o skládku u Lukavice, likvidace si vyžádá 250 milionů korun. Nevíme, co nás tam čeká,“ řekl krajský radní Petr Šilar.

Lidé trpěli zápachem ze skládky

Starosta malé obce u Nasavrk Miroslav Blažek v pondělí 23. června na tiskové konferenci u příležitosti likvidace hodonínské skládky poděkoval představitelům Pardubického kraje za vstřícnost a snahu o likvidaci ekologické zátěže.

„Už v době, kdy byla skládka v provozu, se z ní šířil nesnesitelný zápach. Tehdy nebylo možné se proti tomu bránit. Když jsme si hodně stěžovali, skládka byla pokryta slabou vrstvou hlíny a navážel se tam odpad dál,“ vzpomněl starosta na dobu, kdy ekologie stála na samém ohonu zájmu společnosti.

Hodonínští se dočkali naděje na zlepšení životního prostředí před dvěma lety, a to díky Pardubickému kraji i tehdejšímu ministrovi Liboru Ambrozkovi. Ten byl včera slavnostnímu ukončení likvidace skládky přítomen.

„Čeho lidé byli schopni, je neuvěřitelné. To, že ohrožovali vytvářením skládek nebezpečných odpadů budoucí generace, jim bylo naprosto jedno,“ řekl na „tiskovce“ Libor Ambrozek.

Z území bylo vyvezeno čtyři a půl tisíce tun odpadu, což si vyžádalo značné finanční prostředky – 64,5 milionu korun. Investorem sanačních prací byl Pardubický kraj, který tyto náklady pokryl ze 75 procent díky dotačním programům. Zbývající prostředky uhradil ze svých vlastních zdrojů.

Skládka fungovala do roku 1981. Trvalo celé čtvrtstoletí, než se lidé dočkali čisté přírody.

Nová bomba? Lukavice

Skládka nebezpečného odpadu založená v dubnu roku 1967 byla zrušena v roce 1981, a to na základě místního šetření úředníků, kteří konečně uznali skutečnost, že dochází k průsakům tekutých kalů do okolí a k prosychání okolních stromů. Současně bylo zahájeno správní řízení o uložení pokuty.

O rok později byla zamítnuta další žádost o aktivaci skládky. Obecní úřad vyvíjel aktivitu zlikvidovat nebezpečné jedy již od roku 1991, nakonec se to podařilo o sedmnáct let později. Jak poznamenal krajský radní zodpovědný za oblast životního prostředí Petr Šilar, hodonínská skládka není první ani poslední ekologickou zátěží z minulosti na Chrudimsku.

Připomněl skládku perchloru v Boru, která je úspěšně zlikvidována. Zmínil se i o znečištění spodních vod v prostoru staré a nové Transporty v Chrudimi, kde stále firma Ekomonitor pracuje na vyčištění podloží.

Ekologickou bombou se v současné době jeví Lukavice. „Když vjíždíte z hlavní silnice do obce, to území je u zarostlého remízku. Znečištění je v asi čtyřmetrové hloubce a vyvěrá na povrch. Sanační práce začnou v září a podle odhadu si vyžádají dvě stě padesát milionů korun. Nevíme, co všechno pod zemí je, nebude to jednoduché,“ zdůraznil Petr Šilar.

Autor: Romana Netolická

Místo události:
24.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Předávání ceny Šampion zdravých měst.

Chrudim se stala Šampionem Zdravých měst

Provoz ve Václavské ulici.

Václavská ulice bude pastí pro neukázněné řidiče

Lípu Na Festunku zachvátily a zničily plameny

Chrudim - Shořela košatá lípa, která rostla poblíž vstupu do objektu chrudimské restaurace Festunk. Vzrostlý strom padl za oběť plamenům ve čtvrtek, nedlouho poté, kdy kdosi zapálil troud ve spodní části jeho dutého kmene. Oheň se pak rychle rozšířil stromovými dutinami jako komínem o celé metry výš a přes zásah profesionálních a dobrovolných hasičů už nebylo lípě pomoci.

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

Odpověď na otázku, zda se může vyplatit pojištění dítěte, dávají podle finančního poradce společnosti Partners Václava Valáška příklady z praxe. Dětské pojištění dává smysl především za podmínky pojištění vážných zdravotních komplikací, jako jsou trvalé následky úrazu nebo diagnóza závažného onemocnění.

Tříletý polobezdomovec a brutální agresor v tramvaji: Prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 14. prosince 2017.

Chrudim hledá ve školkách místo pro stále mladší děti

Chrudim – Vedení chrudimské radnice připravuje své mateřské školy na přijímání stále mladších dětí. Poslední větší novela školského zákona totiž postupně snižuje věkovou hranici dětí pro nárokové přijetí do spádové mateřské školy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT