V Královéhradeckém kraji stojí čtyři nefunkční větrné elektrárny z konce 90. let. Jedna je nedaleko obce Nový Hrádek, další, která je menší stojí u Stárkova na Náchodsku.

„Plánujeme postavit novou větrnou elektrárnu v Novém Hrádku. Poblíž sice již dva modely jsou, ale ty jsou nyní odstavené, protože byly staré a hlučnější. Navíc již měly malý výkon,“ řekl tiskový mluvčí společnosti ČEZ Ivo Měšťánek.

Krajský úřad Královéhradeckého kraje zadal soukromé firmě zpracování studie, která by měla prověřit možnosti výstavby dalších větrných elektráren v kraji. Studie by se měla stát součástí strategických plánů Královéhradeckého kraje.

„Zadali jsme studii, jež by měla posoudit lokality, které by připadaly v úvahu. Jedná se o území Královéhradeckého kraje a studie by měla být hotová do konce letošního roku,“ uvedl referent tiskového oddělení Krajského úřadu Královéhradeckého kraje Petr Vinklář. Za studii úřad zaplatí přibližně půl milionu korun.

Společnost ČEZ Obnovitelné zdroje plánuje do konce roku 2020 postavit na území celé České republiky několik těchto elektráren. Celkem na to firma uvolní až dvacet miliard korun, které jsou součástí rozpočtu firmy.

Společnost ČEZ Obnovitelné zdroje plánuje postavit další větrnou elektrárnu u obce Borová na Náchodsku. Náklady na stavbu budou řádově v několika desítkách milionů korun. Elektrárna by měla být dokončena do konce příštího roku.

Také společnost Juwi připravuje výstavbu pěti větrných elektráren. V budoucnu by měly stát v Prosečném na Trutnovsku. Do elektráren společnost investuje až půl miliardy korun