Elektrárna Opatovice má i po vypovězení smlouvy ze strany těžařské společnosti Czech Coal dostatečné zásoby hnědého uhlí, které vystačí na nejméně tři měsíce jejího provozu. Sdělil to mluvčí společnosti Elektrárny Opatovice (EOP) Petr Zadák.

Vedení opatovické elektrárny se už začalo poohlížet po nových dodavatelích uhlí. Opatovice zásobují teplem hlavně Hradec Králové, Pardubice a přilehlou aglomeraci.

Mezi EOP a uhelnou společností Czech Coal se minulý týden opět rozhořel obchodní spor. Czech Coal smlouvu na dodávky uhlí do elektrárny Opatovice vypověděla ve čtvrtek. Rozhodnutí zdůvodnila tím, že majitel této elektrárny, Energetický a průmyslový holding (EPH), firmě Czech Coal dluží 500 milionů korun. Opatovice i EPH naopak tvrdí, že dodávky uhlí řádně a včas hradí a tvrzení o dlužné půl miliardě je nepravdivé.

Obě strany obchodního sporu měly smlouvu do roku 2015, která obnášela roční dodávky 1,8 milionu tun uhlí. Opatovice podle Czech Coal na dodávky tepla a teplé vody potřebují asi 500 000 tun uhlí za rok. „Odstoupení Czech Coal od smlouvy na dodávky uhlí pro EOP bylo jednoznačně neoprávněné a ryze účelové. Hlavním cílem tohoto neoprávněného kroku Czech Coal bylo donutit EOP akceptovat řádově vyšší ceny hnědého uhlí," míní Zadák.

Společnost Czech Coal podle Zadáka jako důvod odstoupení ve svém oficiálním dopise uvádí neuhrazení sporné částky ve výši necelých 20 milionů korun týkající se DPH. Czech Coal ale tvrdí, že kromě 20 milionů za DPH mu Opatovice odmítají uhradit dalších 100 milionů za uhlí. Podle Zadáka je situace opačná a EOP u Czech Coal eviduje přeplatek zhruba 100 milionů korun, protože společnost Czech Coal některé částky fakturovala v rozporu s platnou smlouvu.

Opatovická elektrárna má elektrický výkon 363 megawattů a tepelný výkon 700 megawattů. Ročně spotřebovává až dva miliony tun hnědého uhlí, což je dvacetina celého objemu těžby v Česku. Teplo z EOP odebírá téměř 60 000 domácností ve východních Čechách. Teplem zásobuje řadu institucí či továren.

EOP patří pod EPH, který vlastní Daniel Křetinský a finanční skupiny J&T a PPF. Czech Coal už v minulosti vedl obchodní spory i s další firmou z EPH, s teplárnou v Komořanech u Mostu. Na ni podal insolvenční návrh, který po čase sám stáhl. Podle právníků EPH šlo o šikanózní návrh. O dodávkách uhlí vede Czech Coal také spory se společností ČEZ pro její elektrárnu Počerady.