Desítky lidí se přišly v sobotu podívat, jak vypadají útroby fotovoltaické elektrárny.

Pracovníci firmy juwi odpovídali na zvídavé otázky a vyvraceli některé mýty, které se mnohdy o slunečních elektrárnách mezi lidmi šíří .

„Samozřejmě zajímá každého, zda se fotovoltaika postavená v blízkosti obydlených domů nedotkne jeho zdraví. Lidé se hodně ptají, jestli elektrárna vyzařuje nějaké škodliviny. Odpovídáme: ne, nic takového se neděje,“ říká Michal Pluhař ze společnosti juwi, která byla v roce 1996 založena v Německu a patří k předním firmám v oblasti obnovitelných zdrojů energie.

Fotovoltaická elektrárna je v Morašicích v provozu od prosince loňského roku. Její výstavba na deseti tisících metrech čtverečních trvala tři měsíce. „Po dohodě s vedením obce jsme se rozhodli uspořádat Den otevřených dveří. Nechceme být špatnými sousedy, nemáme co tajit. Tudíž každému rádi odpovíme na otázky, které ho zajímají,“ zdůraznil Pluhař.

Návštěvníci procházeli mezi stojany s fotovoltaickými modulovanými deskami, které jsou obráceny na jih. Stojanů je téměř tři sta.

Argumenty o obnovitelných zdrojích energie jsou vskutku silné. Ve srovnání s jadernou elektrárnou je fotovoltaika ekologickým pohlazením. Příliš vzhledná není a jistě není těžké si na jejím místě představit něco jiného. Stavba je ale v souladu s územním plánem Morašic a nachází se na samém kraji obce. Neruší tak vzhled této obce rozkládající se západně od Chrudimi.