Další rozvoj města by měly podpořit i změny v platném územním plánu. Podle návrhu radních by se například pozemek nedaleko žlutých šestipodlažních domů Na Větrníku mohl do budoucna změnit v plochu pro zbudování nových bytových objektů.
Nízkopodlažní bytové výstavba by mohla být realizována také těsně před Vlčnovem ve směru od města. Radní navrhli i změnu plánu v lokalitě stávajícího „Depa“, který se nachází v blízkosti železničního přejezdu ve směru na Pardubice.
Po desítky let tu byly umístěny dílny vojenského opravárenského závodu. Vojáci ale ke konci roku odejdou a město počítá s dalším využitím atraktivní nemovitosti. Chrudimští budou také usilovat o to, aby pozemky po vojácích získali do svého vlastnictví. „Jedná se o plochu jedenácti hektarů.
Nyní je pozemek charakterizován jako plocha zařízení pro zvláštní účely. Dovedeme si ale představit vznik objektů pro obchod, služby nebo občanskou vybavenost,“ vysvětluje chrudimský starosta Jan Čechlovský. Případné bytové domy by tu podle Čechlovského neměly přesáhnout výšku pěti pater.
Zastupitelé dostanou na stůli návrh na změnu využití lokality u obce Topol. Tady projevil soukromý investor předběžný zájem o vybudování sluneční elektrárny. Nešlo by přitom o zařízení na ohřev vody a následné využití této energie. Fotovoltaické články v panelech sluneční elektrárny dovedou přeměnit sluneční záření přímo na elektrický proud.
Na podporu záměru navrhují radní změnu územního plánu pro plochu o rozloze asi 15 tisíc metrů čtverečních. „Chrudim chce být moderním a zdravým městem, podobné projekty do takového konceptu rozhodně zapadají,“ uvedla mluvčí města Sylva Drašnarová.