Architekti a vědci proto hledají cesty, jak solární panely zabudovat přímo do fasád budov. To by měl být jeden z kroků k vzniku energeticky soběstačných budov.

V Evropě, Japonsku a USA proto designéři vyvíjejí budovy s integrovanými solárními panely, takzvané BIPV.

„Tato technologie musí být zahrnuta již do prvotních architektonických plánů. Fotovoltaika se aplikuje v obvodových pláštích budov, jako jsou střechy, fasády či světlíky, čímž šetří stavební materiál,“ říká mluvčí ČEZ Martin Pavlíček. Protože pláště budov jsou vystavovány slunečnímu záření po většinu dne, představují integrované panely nemalý zdroj energie.

Budovy s BIPV jsou tak schopné pokrýt velkou část své spotřeby z vlastních zdrojů. Protože výroba energie se u administrativních budov často shoduje s dobou nejvyšší poptávky po elektřině, je tento systém výhodný jak pro uživatele stavby, kteří nemusí odebírat drahou energii
v době špičky, tak pro provozovatele sítí, jimž soběstačné budovy nezatěžují distribuci. „Některé stavby s BIPV mohou obsahovat i systém baterií, jenž se během nadbytečné výroby dobíjí, a naopak v době snížené výroby mohou kompenzovat spotřebu,“ dodal Pavlíček.

Řada evropských zemí podporuje rozšiřování technologie BIPV zvýhodněnými daňovými sazbami nebo vyšší státem garantovanou výkupní cenou elektřiny. Evropská unie se snaží do legislativy prosadit, aby nově vznikající administrativní i obytné budovy s využitím sluneční energie automaticky počítaly, ať již formou klasických instalací či BIPV.

Zatímco BIPV budovy jsou v Česku zatím budoucností, včera odstartoval projekt první takzvané inteligentní sítě smart-grid. ČEZ představil pilotní projekt „Smart Region“, v jehož rámci během pěti let investuje půl miliardy korun do zavedení a testování inteligentních technologií
ve Vrchlabí. V rámci tohoto unikátního projektu ČEZ do roku 2015 vybaví zhruba 4,5 tisíce vrchlabských domácností a podniků „chytrými“ měřidly energie, vybuduje infrastrukturu pro elektromobily a další prvky.

„Vítáme občanské iniciativy, které se o energetiku zajímají a které o ní diskutují. Chytré sítě jdou těmto iniciativám vstříc a v budoucnu umožní větší decentralizaci výroby a zapojení více obnovitelných zdrojů,“ uvedl ke startu projektu generální ředitel ČEZ Martin Roman.

(dal)