Užv pátekkvůli tomu dostali ředitelské volno například žáci hlinecké Základní školy Ležáků. V Hlinsku bude docházet k výpadkům i příští týden.

„V místech plánováných přerušení dodávek elektřiny dochází k pravidelným revizím a kontrolám podle Energetického zákona. Důvodem je především zvyšování spolehlivosti dodávky elektrické energie našim zákazníkům,“ vysvětluje mluvčí Skupiny ČEZ pro východní Čechy Šárka Beránková.

Jak dodává, tato opatření jsou prováděna záměrně před nadcházejícím zimním obdobím, kdy je obvykle na celou soustavu větší tlak. Kromě toho prý energetici také stále ještě napravují škody, které v letošním roce na Chrudimsku napáchalo několik větrných smrští a vichřic.

Bez energie

Napříkladv nedělibude přerušena dodávka elektřiny do lokalit Vestec a Kalousov. V těchto místech bude rozvodný systém uváděn do standardního stavu. Dosud totiž fungoval v určitém provizorním režimu právě následkem řádění přírodních živlů. „Jsme si vědomi, že to domácnostem způsobí komplikace, ale neděli jsme zvolili záměrně jako cestu nejmenšího zla,“ říká Šárka Beránková s tím, že v lokalitě jsou podniky a pro ně by znamenalo přerušení dodávek energie ve všední den mnohem zásadnější problémy.

Přestože jsou přerušení dodávek energie plánována vždy na několik hodin, obvykle podle mluvčí technici vše zvládnou dříve. V některých místech dokonce prý odběratelé ani nevědí, že energetici údržbu provádějí, jako například chrudimská nemocnice. „Tady vůbec nepoznají, že se síť přepojuje,“ ubezpečuje Beránková.