Těsně před vánočními svátky se v Hlinsku podařilo uzavřít dohody o nových kolektivních smlouvách také pro firmy ETA a Etafilter. Zvítězili odboráři nebo zaměstnavatelé?
O vítězství jedné či druhé strany bych nehovořila, dosaženou dohodu lze snad označit za vítězství zdravého rozumu. Jde o těžký kompromis, jehož dosažení si vyžádalo hodně úsilí. Vždyť jednání probíhala ještě 22. prosince, a to až do večerních hodin. Smlouvu jsme nakonec podepsali až kolem dvacáté hodiny.

Část benefitů bude podle smlouvy do budoucna vázána na hospodářský výsledek. To byl přece požadavek zaměstnavatele… Museli jste tedy v vedené oblasti ustoupit?
Na této vazbě skutečně zaměstnavatel trval až do konce. Dohodli jsme se však, že hospodářské výsledky budou včas a transparentně zveřejňovány, aby měli pracovníci firem k těmto důležitým informacím přístup a mohli si o výsledcích firmy sami učinit nezkreslený obrázek.

Jak vidíte budoucnost? Mají se zaměstnanci dalšího vývoje obávat?
Firma Plastkov Automotive byla v letošním roce prodána. Majitelem už tedy není investiční společnost Benson Oak, ale firma Megatech Industries, mezinárodní dodavatel zaměřený na vývoj a výrobu plastů pro osobní i nákladní automobily. Jde o strategického vlastníka, který hodlá skutečně vyrábět a tak očekáváme změnu k lepšímu. ETA by měla být nadále předmětem prodeje. Budeme se těšit, že i tuto firmu nakonec koupí strategický vlastník, který v Hlinsku zachová výrobu domácích spotřebičů. Stále se ale obáváme toho, že budoucímu kupci může jít pouze o získání značky.