„Stalo se tak v úplné tichosti a bez předchozí informace. Nově má ETA v obchodním rejstříku zapsanou adresu Zelený pruh 95/97, 147 00 Praha 4 , Braník,“ uvedla předsedkyně podnikových odborů Alena Šírová.

Změnu ale zřejmě bylo možné očekávat. Naznačil ji před časem i později odvolaný generální ředitel firmy Roman Stupka, když uvedl: „Primární aktivitou firmy bude obchod a marketing, který bude řízen z Prahy.“

Pozici Romana Stupky po jeho odvolání opět zaujal Jiří Pathy, který z ETA odešel loni v květnu a v mezidobí pracoval pro jejího pozdějšího kupce a současného vlastníka, moravskou firmu HP Tronics. Pod vedením Jiřího Pathy pak byly v Hlinsku rozdány výpovědi desítkám zdejších zaměstnanců.

Starostce je smutno

Jak řekla starostka města Magda Křivanová, změna sídla ETA neovlivní výši hlineckých daňových příjmů.

„Podle mých informací tu ale zůstane jen jakási zkušební a vývojová dílna s 15 až 20 lidmi. Vlastně jsem doufala, že zde ETA nechává zkušebnu proto, aby mohla dál užívat značku ETA Hlinsko,“ uvedla Křivanová.

Ze zániku spojení ETA s Hlinskem je starostce smutno. „Ve firmě dříve pracovaly tisíce zaměstnanců a generace lidí s ní spojovaly své osudy. Jde tedy i o emoce. Něco jako v případě Transporty a Chrudimi,“ přirovnává Křivanová.