„O úpravě grafické podoby etiket jsme v pivovaru uvažovali již delší dobu. Nakonec jsme se rozhodli pro úpravu až po oslavách 100 let. Chtěli jsme ještě oslavit toto výročí s původní etiketou, na které zářila hrdě číslovka 100," přibližuje zákulisí změn etiket Milan Morávek, sládek pivovaru. Ti z vás, kteří si v posledních měsících prošli pivovarem už po nové návštěvnické trase zakončené v pivovarské minipivnici si mohli všimnout kolekce historických etiket, které se pro pivo Rychtář v minulosti používaly.

A pivovarští v ní hledali samozřejmě inspiraci. „Název Rychtář sám o sobě jasně předurčuje mnoho věcí, kterých se při tvorbě nové etikety můžete chytit. A víme také z historie, že naši předchůdci si s postavou „pana Rychtáře" pohrávali. Mnozí z Vás si jistě vzpomenou na podobu etiket, které se používaly kolem roku 1995. Byl na nich vyobrazen Rychtář, ale k tomu jsme se opravdu vracet nechtěli. Působil přísně, spíše jako nějaký knížepán z pohádek o Rumcajsovi. Myslím, že ani tehdy nebyl našimi příznivci dobře přijat," vzpomíná Milan Morávek a dodává: „Oslovili jsme tři designérské agentury, aby nám navrhly novou podobu etiket. V tendru zvítězila česká agentura Fiala & Šebek a s tou jsme pak ještě delší dobu společně pracovali nad konečným vzhledem. Třeba vyobrazení pana Rychtáře jsme upravovali i na základě hodnocení zaměstnanců pivovaru. Nechtěli jsme žádného drába s vidlemi v ruce, ale člověka zkušeného, ze kterého vyzařuje autorita, ale také dobrosrdečnost. Vždyť je to náš „Správce poctivého piva" a odkazuje na tradiční výrobní postupy. Třeba to, že v Hlinsku jako v jednom z mála českých pivovarů stále přidáváme do piva žatecký chmel v jeho přírodní hlávkové podobě. Hledali jsme i nové názvy pro některé varianty, protože nám současné názvy Klasik a Standard přišly málo atraktivní vzhledem k tomu, že jsme pivovar s bohatou tradicí a silným vztahem k místnímu regionu."

„Také jsme viděli pozitivní reakce na nové názvy loňských novinek Rataj a Fojt, tak jsme zvolili tuto cestu. Doufáme, že se všem našim příznivcům budou nové etikety líbit," dodal Morávek.