Velký potenciál

„Pardubický kraj je místem, kam plynou francouzské zahraniční investice. Právě díky nim přibylo v České republice zhruba sto tisíc pracovních míst,“ řekl Lévy, podle něhož je v České republice významný potenciál v oblasti cestovního ruchu, a to nejen v Praze. Sám loni navštívil například festival Smetanova Litomyšl či zdejší zámek.

V Pardubicích se v úterý setkal s hejtmanem kraje Radko Martínkem. Podle něj je spolupráce se zemí Galského kohouta velmi úspěšná.

„Spolupráce s partnerským regionem Centre je velmi přínosná a zajímavá. Je tam spousta skvělých lidí, se kterými se nám dobře spolupracuje,“ prohlásil pardubický hejtman Radko Martínek.

„Nejde jen o formální společenské návštěvy. Při společných setkáních řešíme konkrétní problémy a hledáme možnosti spolupráce,“ sdělil Radko Martínek.

„Pro nás je velmi významná možnost použít vědomosti partnerského regionu Centre v oblasti cestovního ruchu. V tomto ohledu totiž patří k absolutní světové špičce. Zkušenosti francouzských kolegů jsou pro nás mimořádně cenné,“ poznamenal hejtman.

Výhodná spolupráce

„Spolupráce by měla být výhodná pro obě strany. Velké firmy naše zprostředkování nepotřebují. Proto se snažíme především o podporu malých firem,“ upřesnil Martínek.

„Loni se například naši zemědělci vypravili do Francie, kde se zúčastnili veletrhu. V druhé polovině letošního roku bychom podobnou akci chtěli zopakovat,“ dodal hejtman.

Ten s francouzským velvyslancem hovořil i o vyhlídkách eurozóny na letošní rok.

Není prý cesty zpět

„Všechny země se snaží zvládnout rozpočtovou situaci, zlepšit ekonomiku a neutlumit její růst. Co se eura týče, tato měna se musí udržet. Z mého pohledu není cesty zpět. Pro státy eurozóny i mimo ni je euro zásadní,“ uvedl francouzský velvyslanec.

(iko, td)