Evona vstala z mrtvých poté, co ji koupil v poslední chvíli místní patriot Lubomír Motyčka. Zachránil tak tradiční výrobu punčoch a prádla, firmu teď drží v pevných rukou a z hrozivých červených čísel přešel do čísel černých. Je si vědom, že obrovské území už nebude nikdy sloužit textilní výrobě, která se sice v Evoně udržela a mírně expanduje, ale už neobsáhne celý areál.

Co s lokalitou bude? Vedení firmy chce mezi lidmi vzbudit diskuzi a zájem o území, které k Chrudimi dlouhá léta patří. Proto oslovilo studenty Fakulty stavební Českého vysokého učení technického v Praze, kteří vypracovali zajímavé projekty. „Je toho hodně, co všechno by bylo možné v areálu postavit. Nezúčastněný pohled člověka, který není s Chrudimí nikterak spojen, hodně překvapí,” míní Lubomír Motyčka.

Skutečně, projekty studentů jsou velmi zajímavé, protože pohlížejí na Evonu v širších souvislostech a hodnotí území jako celek se všemi klady i architektonickými chybami. V textové části práce jednoho ze studentů je například napsáno: „Okolní zástavba v těsné blízkosti areálu je různorodá a rozvolněná. Původní předměstí z 19. století bylo převážně zničeno v sedmdesátých letech 20. století a místo souvislé blokové zástavby byly postaveny panelové domy.” Tento autor komentuje svůj návrh s tím, že se pokusil vytvořit různorodé prostředí, jež přiláká obyvatele Chrudimi i jiných měst. Proto do prostoru umístil vysokou školu, obchody, restaurace, galerii, ale i bytové domy, polikliniku nebo hotel s kongresovým sálem.

O přestavbě velké výrobní budovy pod chrudimským nádražím už se v minulosti uvažovalo. Lokalita je pro ubytování návštěvníků města a turistů přímo ideální. Studenti se ve svých návrzích shodli na vytvoření jakéhosi „městečka”. V něm by samozřejmě zůstala továrna a přibyly by k ní další komerční prostory včetně bytových. V jednom z projektů jsou klasické pavlačové domy určené pro seniory, v jejichž blízkosti by bylo zdravotní a rehabilitační středisko. Všichni autoři se shodují na tom, že je škoda bourat starý tovární komín a ve svých návrzích ho ponechávají. Totéž se týká historicky cenné Popperovy výrobní budovy. „Z naší strany není možné financovat takto náročné projekty, ale myslíme si, že časem by se nějaký investor mohl objevit,” míní majitel továrny.
Vybrané práce studentů i názor odborníků postupně představíme na stránkách Chrudimského deníku. Téma rozšíříme i o diskuzi čtenářů, kteří by mohli přinést další nápady.

Anketa na ulici: Textilka ano, ale co ještě? close zoom_in

Marie Fejtková, 73 let, důchodkyně

Podle mého názoru by by bylo dobré postavit uvnitř firmy něco pro lidi, napadá mě například nějaké obchodní centrum. To by jistě bylo hodně využívané. close zoom_in

Otakar Klementský, 70 let, důchodce

Určitě by se mi líbilo, kdyby uvnitř tohoto velkého areálu vzniklo nějaké bydlení pro seniory, protože přijatelného bydlení pro nás,
důchodce , se v současné době nedostává.

Josef Sulanský, 62 let, důchodce close zoom_in

Přivítal bych v tomto místě nějaké obchodní centrum, nejlépe se zaměřením na kutilské potřeby a výrobky určené pro dům a zahradu. Ten v Chrudimi chybí.

Jaroslava Merhautova , 32 let, na mateřské dovolené close zoom_in

Areál by se po rozsáhlé rekonstrukci mohl účelně využít, napadá mě třeba škola, případně bydlení pro mladé, protože těch je v
Chrudimi hodně.

Text a foto: Matěj Valenta

Jaký máte názor na případnou rekultivaci areálu Vy? Diskutujte.