Protože poptávka po strojírenských profesích stále roste, jisté je, že úřad práce absolventům školy nehrozí.

Třemošnickou školu a učiliště tvoří  obrovský areál, kde je mládeži k dispozici vše, co k výuce a trávení volného času potřebuje. V hlavní budově jsou učebny, najdeme tu skvěle vybavené dílny, domov mládeže a sportoviště.

Skvělé podmínky

V zasedací místnosti se nás ujímá učitel odborného výcviku Zdeněk Vilím, jehož oborem je zámečnictví a klempířství. Ukazuje dílny, ve kterých se kluci učí být fachmany ve svém oboru. Dostávají k tomu ty nejlepší podmínky v podobě předaných zkušeností učitele, ale i moderních strojů a nástrojů. „Podívejte se na to oplechování komínu, kluci si na něm dali záležet. Učí se zde ohýbat a řezat plechy, ovládají i základy kovařiny. Klempířina je řemeslo, které nezanikne a bude po něm stále poptávka,"tvrdí Zdeněk Vilím.

Vůně dřeva

Dřevem to voní ve školní truhlárně, kde žáci pracují pod vedením  Radka Dvořáka. „Pracujeme převážně z masivu, o nábytek z něj je douhodobě velký zájem. Prvním výrobkem je zpravidla stolička, kterou si chlapci odnesou domů jako památku na svůj první výrobek.  Potom následují složitější věci," ukazuje Radek Dvořák na precizní dílka budoucích mistrů truhlářů. Mohou tento obor absolvovat i dívky? „Ano, uplatní se třeba v nábytkářském designu," přitakává Radek Dvořák.

Každý učedník vzpomíná na svého mistra, i když ten se podle novodobých pravidel nazývá učitelem odborného výcviku. Při pohledu na Josefa Koudelu, který učí budoucí obráběče a mechaniky seřizovače řemeslu, slovo „mistr" napadne snad každého. „Tyhle součástky kluci vyrobili a podle zákona také za to dostanou finanční odměnu. Mohou si vydělat," říká Josef Koudela.

Pracovní návyky

Za svými kluky třemošničtí učitelé stojí, snaží se jim dát do budoucna to nejlepší. „Naučí se disciplíně, pracovním návykům. Prostě vědí, že se ráno musí vstát a jít do práce," vysvětluje Zdeněk Vilím.

Třemošnickou školu a učiliště navštěvují mladí převážně ze spádové oblasti, ale najdou se i výjimky. „Jsme pyšní na to, že tu nejsou drogy, u nás vládne pohoda," usmívá se Zdeněk Vilím.

Třemošnická škola a učiliště stojí na pevných základech. Proto byla pro mnohé velmi překvapivá zpráva o tom, že se má toto školské zařízení rušit. „Pokračují jednání s Pardubickým krajem, zástupci města Třemošnice a firem Kovolis Hedvikov a. s,  DAKO-CZ a. s. Třemošnice a čáslavskou firmou Ljunghall.  Jsme skutečně rádi, že se tyto firmy rozhodly podílet se na chodu školy, čímž si samy zabezpečí přísun kvalitních zaměstnanců," řekla ředitelka Jana Sýkorová.

Ve středu očekává škola návštěvu hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického a náměstkyně hejtmana Jany Pernicové. Pardubický kraj totiž chystá k 1. červenci příštího roku splynutí deseti středních škol, které zřizuje. Důvodem je trvalý úbytek dětí, který školám snižuje příjmy.
Rodiče, žáci a učitelé třemošnické školy věří, že se situace díky zájmu strojírenských firem změní a mládež nebude muset dojíždět do Chrudimi, Čáslavi nebo Chotěboře. Vše je na dobré cestě, jak zaznělo při sobotním Dni otevřených dveří, který se ještě bude opakovat  4. února.

Stipendium, řidičák

A jaké jsou další přesvědčivé argumenty pro rodiče a jejich dospívající děti? Patří mezi ně stipendium až 5 tisíc korun měsíčně pro nové žáky nebo nebo bezplatný kurz svařování kovů pro všechny strojírenské obory a pro vybrané obory kurz řízení motorových vozidel B zdarma.