On-line rozhovor s Ivanem Vodochodským nejen o Gurmánu čtěte zde.

„Chceme lidem ukázat, že v Čechách jsou hospodští, kteří se pomalu vrací k tradičním pokrmům a postupům a pokud mají lásku k jídlu a řemeslu, dokážou v regionech dělat kvalitní lokální gastronomii,“ tvrdí hradecký herec, moderátor a kuchař Ivan Vodochodský.

Kuchařský úl patřit mistrům kuchařům a jejich show. Zejména ženy a dívky byly zvědavé na „Itala v kuchyni“ Emanuela Ridiho, ovšem na jeho vystoupení si museli počkat. Známý televizní kuchař totiž v Hradci bloudil a nemohl se dostat na letiště.

Do hradeckého Festival parku přijelo více než dvacet pivovarů s šesti desítkami pivních značek a dvacet restaurací.

Například hradecká restaurace Černý kůň si na festival připravila speciální krmi. „Vybraná jídla jsme nejdříve vyzkoušeli v restauraci, hosté to kvitovali s povděkem, a tak je vaříme tady“ sdělil. Zájemci mohli ochutnat například grilovanou krkovičku s pivní omáčkou, pečené koleno v pivní marinádě, sládkovu pivní česnečku, pivní pomazánku, gurmánskou sekanou nebo utopence v pivním nálevu. „Největší zájem je zatím o koleno,“ sdělil Jirava. „Například kolen jsme připravili 30 kilo, krkovice 20 kilogramů,“ přiblížil jeho kolega Ivan Kavan.

Na své si ve Festival parku přicházejí také milovníci kávy nebo vína.

Festival Gurmán pokračuje i v neděli.

MARTIN ČERNÝ

PSALI JSME: Festival Gurmán odstartoval v sobotu

Poslední hodiny odpočítávají organizátoři do začátku premiérového Gurmán festivalu, který o víkendu zaplní areál na hradeckém letišti.

Festival park, který je znám především hudebními akcemi, obsadí na dvacet restaurací především z východních Čech. Jejich speciálně připravená menu doplní pivovary a jejich výběrové moky.

Přípravy na jedinečnou show, která zaměstná všechny lidské smysly, jsou ve finále. Zbývá už jen sestavit jednotlivé stánky, zkontrolovat „úly“ a v sobotu po desáté hodině otevřít brány.

Po oba sváteční dny se na dvou scénách vystřídají kuchařské špičky, sommeliéři, znalec doutníků či baristé.

O zpestření programu se postarají kapely, zpěváci nebo pro milovníky filmové tvorby bude otevřen speciální „úl“. V něm se budou promítat snímky z festivalu Znojemský hrozen. A děti? I pro ně bude připravena zábava.

Česká kuchařská esa předvedou svá umění

Říkáte si, že máte rozmlsaný jazýček a rádi si dopřejete kvalitní jídlo i pití? Pak se bez obav vydejte o víkendu do areálu Festival parku, kde vypukne show plná jídla, piva, vína, muziky a dalších lahůdek, jež potěší lidské smysly.

První květnový víkend se představí na 25 převážně menších, regionálních pivovarů, které přivezou přes šedesát značek tradičních českých piv i speciálů.

Pivovary doplní více než dvacet vybraných restaurací, jejichž šéfkuchaři sestaví menu v souznění s jednotlivými druhy piv.

Všem milovníkům se už mohou sbíhat sliny při pomyšlení na pečený vepřový bůček na pivě s červeným skořicovo-brusinkovým zelím a bramborovým knedlíčkem, nebo na pivní pomazánku z olomouckých tvarůžků a romadúru s čerstvým venkovským chlebem. Mezi kuchařskými esy, která při svých exhibicích předvedou to nejlepší, se objeví již dobře známá jména ZDENĚK POHLREICH a EMANUELE RIDI.

Kromě nich však zazáří i šéfkuchař slavného hotelu Alcron v Praze a novopečený Kuchař roku 2009 – 2010 ROMAN PAULUS, specialista na zvěřinu ve všech podobách MAREK SVOBODA nebo JAN PUNČOCHÁŘ, který se může pochlubit tím, že se dostal mezi desítku vyvolených kuchařů z celé Evropy.
S netradičními pokrmy ze slunných mořských pláží přijede STANISLAV ZUKAL, hezky česky uvaří MARTIN JISKRA a rybí speciality připraví RADEK ŠUBRT. Do party k nim přibude ještě milovník koření PAVEL SEDLÁČEK.

O hudební doprovod se postará celá řada kapel a zpěváků. Mezi nimi se objeví Ivan Hlas se svým Triem, Žlutý pes, rockově laděný Děda Mládek illegal band, Laura a její tygři či Red Hot Chilli Peppers revival. (red)

PRO VAŠI LEPŠÍ ORIENTACI. Pořadatelé Gurmánu – festivalu jídla a pivní slavnosti – připravili mapku pro všechny návštěvníky areálu Festivalparku v Hradci Králové. Přijďte, protože jedině tak budete mít šanci během 1. a 2. května vlastními chuťovými pohárky zjistit, že se v Česku vaří nejen dobré pivo, ale také jídlo. Brány areálu se otevřou po oba dny v 10 hodin. Permanentka přijde na 150 korun, jednodenní vstupenka na 90 korun. Je možné s sebou vzít i psa s košíkem a na vodítku. V areálu se bude dát platit jen Korunou gurmánskou. Směnárnu najdou návštěvníci přímo na místě.
Festival Gurmán - mapa.
TO NEJLEPŠÍ Z GURMÁN FESTIVALU: NENECHTE SI UJÍT

VOŇAVÁ KÁVA S DOUTNÍKEM
V rámci Gurmán festivalu se uskuteční soutěž baristických týmů v přípravě kávy nazvaná Barista Open. Soutěžit se bude ve třech hlavních kategoriích: 1. rychlost (příprava 20 nejkvalitnějších espress), 2. profesionalita (tradiční espresso a cappuccino v
limitu 8 minut) a 3. fantazie (příprava dvou koktejlů z kávy s použitím alkoholu a dvou bez alkoholu). Budete tak mít možnost podívat se, jak se správně připravuje káva, i ochutnat různé druhy. K šálku kvalitní kávy neodmyslitelně patří i pravé doutníky. Jak jej ale správně nahřát, seříznout či zapálit? Neváhejte a nahlédněte do tohoto podivuhodného světa.

LUXUSNÍ STEAKY I ŠNECI
K nejlepším kuchařům v zemi přibude i nejlepší kuchařský tým. Tedy vlastně grilovací, abychom byli přesní. Vítězové mistrovství České republiky v grilování a držitelé poháru za nejlepší vepřový steak – tým United Steaks - to na festival nebudou mít daleko. Jsou totiž z Hoděšovic, vzdálených od Hradce Králové jen pár kilometrů. Těšit se můžete na grilovací fígle, rady ohledně výběru grilu i nápady, co vše se dá na grilu připravit. Tým United Steaks se v Grilmánii 2010 pokusí obhájit své loňské vítězství. Šneci po burgundsku, šnečí kaviár, šnečí paštika a šnečí játra… šneci jsou opravdovým kulinářským zážitkem. Přijďte se přesvědčit, že i takový pokrm může z rukou mistra chutnat přímo báječně.

PROGRAM KUCHAŘŮ A DOPROVODNÝCH KAPEL:

Víkendový Gurmán – festival o jídle a pivní slavnosti – nabízí řadu doprovodných programů. Patří k nim také filmová a dokumentární tvorba o kuchařských celebritách, kulinářských cestopisech a vaření vůbec. Podrobný program kina najdete níže.

Gastronomické nadšence ale samozřejmě čekají opravdu skvělé pokrmy – například speciální hovězí steak. K mání bude pouze limitovaná edice sto kusů. Objednat si jej můžete už v této chvíli na webových stránkách Gurmán festivalu. K požitkům po dobré stravě patří dobrý tabák. Svět doutníků představí zájemcům znalec Milan Pokorný. A obdivovatelé knížete Karla Schwarzenberga se s ním setkají v sobotu. Má totiž zasednou do poroty, která rozhodne o nejlepším knedlíku. www.gurmanfestival.cz.

Gurmán - den první.
Gurmán - den druhý.
Gurmán - baristi
Festival Gurmán - filmy.
Gurmán festival - program hudby.

Co se chystá pro rok 2010:

23. dubna - Majáles, Šimkovy sady Hradec Králové

1. – 2. května – Gurmán – slavnosti jídla a pití, Festival park, NOVINKA
Akce určená všem milovníkům dobrého jídla a pití, a také pivního moku. Představí se desítky restaurací a pivovarů z celé České republiky. Své kulinářské umění předvede dvacet restaurací a zlatavý mok nabídne více než dvacet pivovarů. Akce se může pyšnit kuchařskými esy, jako jsou Zdeněk Pohlreich, Emanuele Ridi nebo Jan Punčochář. Své triky předvedou barmani nebo baristi, kteří se utkají v mezinárodním klání v přípravě kávy.
Jednodenní vstupné přijde na 90 korun. Dvoudenní permanentka stojí 150 korun.
/více o gurmánském festivalu čtěte zde/

23. dubna - Český majáles
Jedním z prvních hudebních festivalů je Český majáles, který se v pátek zastaví i v Hradci Králové. Jména skupin, které se představí v Šimkových sadech, hovoří za vše: Kryštof, Horkýže Slíže, Vypsaná fiXa, MIG 21, Sto zvířat a UDG. Areál se otevře ve 14 hodin a na konci večera se bude volit král majálesu.
/více o majálesu čtěte zde/

22. – 23. května – American Hot Wheels
, Festival park, NOVINKA
Setkání nejen milovníků historických amerických automobilů z domova i zahraničí, staré dobré stroje Harleye – Davidson a ohlušující rachot motorů. Řidiči si vyzkouší jízdu zručnosti, jízdu pomalosti, závod ve sprintu na 1/8 míle, soutěžit budou o nejlepší zvuk či gumování ve vyhrazeném areálu. Adrenalinovou záležitostí bude horolezecká stěna a možná i trochu vodní fotbal.
/vše čtěte zde/

29. května - Na jednom břehu, Letní kino Širák

19. června - Smiřický hrnec, fotbalový stadion SK Smiřice

3. – 6. července – Rock for People, Festival park
Zavedená stálice v podobě největšího hudebního festivalu v České republice.

24. července – Pleasure Island, Festival park, NOVINKA
Novinka v oblasti taneční muziky. Na jeden den si areál zamilují vyznavači elektronických rytmů a laserových show.

30. – 31. července – Play Fast or Don´t , Festival park, NOVINKA
Trocha tvrdé muziky v podobě hardrocku, hardcoru nebo metalu.

30. července - 1. srpna - Motosraz Iron Bikers - bývalé kasárny Chlumec n. C.

18. – 21. srpna – Hip Hop Kemp, Festival park
Druhá ze stálic. Do Hradce se sjedou špičky v oboru z celého světa.

podzim - Bienále výtvarného umění Hradec Králové, NOVINKA
Umělecká díla zasazená do netradičního prostoru vytvoří kouzelnou atmosféru. Ve Festival parku se představí díla asi patnácti až dvaceti mladých tvůrců - a to z České republiky, z Polska, Německa, Slovenska a Rakouska. Nepůjde jen o sochy či plastiky, ale také o umělecké 3D objekty nebo velkoformátová plátna a audio i video projekce.
/o prvním ročníku výtvarného "festivalu" se dočtete zde/

10. - 12. září - Truckfest, Festival park