Dvanáctistupňový světlý ležák připravili na základě klasických postupů odborníci z humpoleckého rodinného pivovaru Bernard. „Jde o nepasterizované a nefiltrované pivo, které je prakticky totožné s pivem, které mohl na počátku 19. století pít Jaroslav Hašek,“ uvedl Zdeněk Mikulášek, manažer komunikace pivovaru Bernard Humpolec.

S nápadem připravit pravé a nefalšované Haškovo pivo, které bude v průběhu letní turistické sezony, nabízet pouze lipnický hostinec U České koruny, přišel zhruba před půl rokem Martin Hašek. „Myslel jsem, že by nebylo od věci připravit speciální pivo Lipnici nad Sázavou a vůbec celému Haškovu kraji,“ řekl Martin Hašek. Dodal, že časem si budou moci návštěvníci Lipnice a hostince U české koruny odnést i dvoulitrový soudek.

Malá slavnost začala u hrobu Jaroslava Haška a pokračovala u jeho pomníku. Zúčastnili se jí i členové klubů vojenské historie v dobových rakousko-uherských vojenských uniformách, nechyběl ani profesionální pražský Švejk, František Valeš, který se svým kolegou postaral kromě jiného také o hudební doprovod.

Nakonec se v restauraci U České koruny podával guláš a samozřejmě Haškův ležák. Nechyběla ani hudba. O tu se postaral právě František Valeš alias Dobrý voják Švejk.

Švejkem už dobrých patnáct let

„Nebudete mi to věřit, ale Švejka předvádím už patnáct let,“ usmál se malý podsaditý mužík, který často spolupracoval například i s mimem Jaroslavem Čejkou.

„Máme dokonce i vlastní kapelu – Švejkoband. Jezdíme s ní i do zahraničí. Hlavně do Německa a také do Maďarska. Písničky prokládáme citacemi z Haškova Švejka a věřte, že se všichni a vždycky velmi dobře baví. Přesně tak jako tady,“ rozhlédl se po zaplněném sále lipnické restaurace U České koruny, Valeš. S typickou švejkovskou fajfkou v jedné a s půllitrem zlatavého Haškova moku v druhé ruce.