Velkému celorepublikovému boomu fotovoltaických (slunečních) elektráren dali dočasně červenou radní v Hlinsku.

Významný růst zájemců je dán štědrou politikou státu vůči majitelům těchto elektráren. Zájem o ekologii ale je v mnohých případech jen okrajový. Kvůli výkupní ceně 12,15 Kč za 1 kWh, jejíž výši kritizoval v tomto týdnu i provozovatel energetické soustavy ČEPS, mají mnohé radnice strach ze zastavění rozlehlých ploch fotovoltaických panelů kolem městských aglomerací, kde územní plány měst počítají s místem pro potenciální investory. Tak to pociťují i v Hlinsku.

Radní se proto rozhodli vydat stavební uzávěru na výstavbu fotovoltaických elektráren v oblastech ležících po obvodu města. To je totiž jediná cesta, jak zabránit stavbě elektráren do schválení nově projednávaného územního plánu. „Územní plán by měl být schválen v průběhu června. Ten již výstavbu fotovoltaiky v dotčeném území nepřipouští,” informuje o celém dění místostarosta Hlinska Pavel Šotola.

Město si tak chrání potenciální investory před zástavbou panelů, u nichž je uváděna životnost maximálně dvacet roků.

Neznamená to však, že Hlinsko je zásadním odpůrcem ekologických zdrojů tepla a energie. Město v současné době například žádá o dotaci na instalaci slunečních kolektorů do krytého plaveckého bazénu.

„Máme lokality vhodné pro podnikání s téměř rovným terénem a příjezdovou komunikací, kde by nám fotovoltaika výstavbou panelů celou oblast znehodnotila. Nebráníme se těmto stavbám ve zbytných prolukách a na stavbách. Těmto investorům nabízíme i střechy městských objektů, škol i školek,” říká k problematice místostarosta Pavel Šotola.

Evropská unie se zavázala snížit do roku 2020 emise skleníkových plynů o dvacet procent. Národním cílem České republiky je podíl vyrobené energie z obnovitelných zdrojů stanoven na 13%. V roce 2005 se pohyboval okolo 6,1%.

Že však není systém dotací na solární energii zcela solidární, kvituje i zástupce hlinecké radnice Pavel Šotola. „Podle mého jde o neadekvátní byznys nastavený státem, na který doplácí většina lidí v domácnostech. Není sporu o alternativní energii, ale o nastavení rozumného systému, který nebude na úkor všech.“

Dobu garance výkupní ceny stát v roce 2008 dokonce zvýšil z 15 na 20 let. I roční příspěvek pro odběratele elektrické energie má být navyšován. Pod čím dál větším náporem žádostí o připojení k energetické soustavě však energetici z obav nestability sítě dali zájemcům o „zelenou energii” červenou.

(rl)

#nahled|https://g.denik.cz/34/a9/uzavera_hlinsko_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/34/a9/uzavera_hlinsko.jpg|Stavební úzávěry v Hlinsku#