VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cena Holcim už zná své vítěze

PRACHOVICE - V sobotu 19. května byli u příležitosti Dne otevřených dveří v závodě Holcim v Prachovicích vyhlášeny vítězné projekty druhého ročníku veřejné soutěže Cena Holcim pro rozvoj regionu.

20.5.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Marek Nečina

Soutěže vyhlášené letos v březnu společností Holcimse zúčastnilo celkem 25 projektů z okolních obcí. Odborná porota vybrala celkem osm projektů přispívajících k rozvoji regionu a vyhlásila i jednu speciální cenu. Celkem si návrhy rozdělí mezi sebou částku 430 tisíc korun.

Odborná porota složená ze zástupců firmy Holcima regionálních médií vybrala počátkem května tohoto roku celkem devět projektů, které nejlépe splňovaly kritéria soutěže - podpořit aktivitu místních obyvatel a zkvalitnit tak život obyvatel Prachovic a nejbližšího okolí. Do soutěže se mohly přihlásit projekty z oblasti ochrany životního prostředí, práce s mládeží a se sociálně slabšími skupinami obyvatel, obnovy veřejně využívaných prostor a jiných aktivit podporujících rozvoj obcí v této oblasti. Další podmínkou účasti byla realizace oceněných projektů do konce února 2008.

Nejaktivnější byly letos při přípravě projektů pro Cenu Holcim v Heřmanově Městci, odkud přišlo celkem sedm projektů. Nechyběly však ani projekty z Třemošnice, Seče, Prachovic, Ronova nad Doubravou, Míčova, Bousova a Bojanova. Několik projektů přihlásilyi organizace, které sice sídlí mimo region, ale vykonávají v něm svou činnost.

Částkou 90 tisíc korun byl odměněn návrh prachovické základní školy s názvem „Raději za školu” navazující na již započatou realizaci projektového vyučování environmentální výchovy, která byla firmou Holcim oceněna již v prvním ročníku soutěže. Tehdy byly z grantu pořízeny venkovní lavice a zahradnické náčiní k úpravě prostoru, v letošním roce zde budou dokončeny úpravy prostoru za školou, který by měl sloužit žákům školy i družiny k výuce, relaxaci a odpočinku.

Projekt SOŠ a SOU technické v Třemošnici „Studentská Mekka“ zaujal odbornou komisi natolik, že jej ocenila dotací 70 tisíc korun. Studenti se rozhodli upravit vlastními silami nevyužitý prostor v areálu školy na sportovní a odpočinkový kout, jehož součástí by byla i letní učebna. Kryté posezení v altánu, ohniště, hřiště na petanque, betonové stoly na tenis i hřiště na basketbal mladým učňům zpříjemní hodiny volna. V loňském roce bylo učiliště oceněno za projekt „Doubrava lidem“, v rámci kterého byly vybudovány lavičky a naučné tabule v části Přírodního parku Doubrava.

Vyučování na čerstvém vzduchu láká i zástupce základní školy v Seči, proto se rozhodli zrealizovat projekt „Zelená učebna“. Komise Holcim podpořila vytvoření projektu sloužícího k netradičním formám výuky v oblasti poznávání a ochrany životního prostředí částkou 65 tisíc korun. Zelená učebna by byla první částí dlouhodobého projektu. Počítá se s lavičkamia stolky, pěstebními záhony, slunečními hodinami, ukazatelem světových stran, bylinkovou spirálou, krmítkem pro ptáky a přírodní zvonkohrou. Arboretum, přírodní učebna, relaxační zóna a případně i dětské hřiště v bezprostřední blízkosti školy budou časem sloužiti veřejnosti.

Odborné i laické veřejnosti je určen Průvodce naučnou stezkou „Trilobiti na Paláci“, který do soutěže poslala Společnost přátel Železných hor. Za dotaci 50 tisíc korun by navrhovatelé rádi vytvořili nejen průvodce v podobě skládačky, ale i naučné tabule na stezce včetně jejich webové prezentace. Informace budou sloužit školám v rámci výuky, turistům i obyvatelům regionu.

Částka 45 tisíc korun pomůže i k vybudování další přírodní učebny, tentokrát v Základní škole praktické v Heřmanově Městci. „Přírodní učebna“ navazuje na práci započatou v loňském roce při budování Naučné a relaxační zóny, na kterou firma Holcim v rámci soutěže také přispěla. Zrekultivovaný areál školy by letos měl doplnit přístřešek, zámková dlažbaa dřevěné sezení. Stejně jako v loňském roce se do práce zapojí i sami žáci školy.

Ke sportovnímu vyžití a jako klidová zóna pro obyvatele a chataře v Míčově slouží místní sportovní areál. Zástupci TJ. TATRAN Míčov si předsevzali areál dobudovat a rozšířit o další jednoduchá sportoviště, zmodernizovat sociální zařízení, vytvořit klidovou zónu pro malé děti a otevřít půjčovnu sportovních potřeb a pomůcek. Hlavní cílovou skupinou je místní mládež, které tak nabízí sportoviště alternativu smysluplného trávení volného času. Projekt Relaxačního a sportovně společenského centra byl oceněn částkou 40 tisíc korun.

Mateřská škola v Bojanově přihlásila do soutěže projekt s názvem „Poznáváme přírodu“ pro děti z mateřské a základní školy i jejich rodiče. Dotace 30 tisíc korun poslouží k zakoupení sazenic na živý plot, materiálu pro vybudování ptačích budek, lup, mikroskopů, učebnica dalších pomůcek, díky kterým se děti lépe naučí rozumět všemu, co se děje v přírodě. Ruce k dílu v bojanovské mateřské škole přiloží jak děti, tak rodiče.

Ocenění se dostalo i projektu Petra Boháče, starosty Sboru dobrovolných hasičů Konopáč z Heřmanova Městce, který do soutěže přihlásil návrh „Rekonstrukce obecní lávky“. Obecní lávka přes potok je využívána k přemostění pěší stezky v obci. Částka 20 tisíc korun přispěje nejen k rekonstrukci lávky, ale i opravě nádržky, která slouží jako zásobárna vody hasičům. Zdržují se zde jak malé rybky, tak raci, kteří jsou zárukou čistoty místní vody. Nádržku bude lemovat zábradlí a zachovají se i schody z přírodního kamene.

Speciální cena byla udělena projektu „Nuda v Prachovicích“, kterou do soutěže přihlásilo o.s. Šance pro Tebe. Porotu zaujala především snaha sdružení o integraci dětí a mladých lidí. Projekt je příležitostí pro děti ze sociálně slabších rodin k vyniknutí, prosazení se a zvýšení sebevědomí. Obsahem návrhu jsou dvě víkendové akce plné her a soutěží názvem Nuda v Prachovicích. Akce by měly přispět k většímu vzájemnému respektu místních obyvatel, i proto jsou v plánu ukázky romské kultury a zvyků. Mládež čekají i dva výlety do okolí.

20.5.2007
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 13 500 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce: Chrudim - Dašičká 409, POŽADAVKY: čistý trestní rejstřík, První kontakt učiňte prosím na výše uvedeném telefonním čísle nebo na e-mailové adrese.. Pracoviště: Viktorstav s.r.o. - provozovna, Dašická, č.p. 409, 537 01 Chrudim 1. Informace: Michal Kovač, +420 776 490 429.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič vysokozdvižných vozíků 18 000 Kč

Řidiči vysokozdvižných vozíků Řidič/ka vysokozdvižného vozíku. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 30. Poznámka: Místo výkonu práce: Megatech Industries Hlinsko - Poličská 444, Hlinsko, NÁPLŇ PRÁCE: plní kvalitativní i kvantitativní normy výroby, dodržuje pracovní instrukce, okamžité hlášení nadstandardů, předává a přebírá určené pracovní pozice výrobní linky, připravuje díly a pracoviště při střídání směn, pomáhá při výměně nástrojů, výměně materiálových cívek a při nastavování stroje, zajišťuje čistotu na pracovišti, provádí drobnou údržbu strojů, POŽADAVKY: průkaz n aVZV - výhodou, zodpovědnost, komunikativnost, zručnost a pečlivost, směnný provoz, účast na školeních na pracovní pozice, NABÍZIÍME: práce s moderními technologiemi, zázemí stabilní společnosti, možnost karierního růstu, zajímavý benefitní balíček - příspěvek na stravování, dopravu, penzijní pojištění, možnost dlouhodobého ubytování, získání pracovních zkušeností v průmyslu, ZAMĚSTNANECKÉ VÝHODY: možnost ubytování, závodní strava, zálohy na mzdu, První kontakt učiňte prosím na výše uvedeném telefonním čísle v době od 9:00 - 18:00 hodin nebo na e-mailové adrese: nabor.jobm@gmail.com. Pracoviště: Bh jobs s.r.o. - megatech industries hlinsko, Poličská, č.p. 444, 539 01 Hlinsko v Čechách 1. Informace: Vladimír Mikitka, +420 727 898 027.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotničtí asistenti, praktické 17 000 Kč

Zdravotničtí asistenti (praktické sestry) Praktická sestra / zdravotnický asistent. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Obce Ležáků 166, Chrudim. , POŽADAVKY: Min. vzdělání - SŠ - zdravotnický asistent/praktická sestra, kladný přístup k seniorům, spolehlivost, trpělivost, flexibilita, komunikační dovednosti, zájem o vzdělávání, uživatelská znalost používání PC, ovládání programu CYGNUS výhodou., NABÍZÍME: Pracovní poměr na dobu neurčitou, atraktivní finanční ohodnocení, příspěvek na stravování, telefon zdarma i pro soukromé účely, využívání vlastního relaxačního a wellness centra, zdravotní volno, týden dovolené navíc, příspěvek na vzdělávání., První kontakt učiňte prosím na výše uvedeném telefonním čísle v pondělí až pátek od 8 do 15 hod. nebo na e-mailové adrese.. Pracoviště: Lůžkové a sociální centrum pro seniory o.p.s. - pracoviště chrudim, Obce Ležáků, č.p. 166, 537 01 Chrudim 1. Informace: Ivan Bílek, +420 776 103 590.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 12 200 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov Pomocný stavební dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Chrudim - Pobřežní 1237 a celá ČR, První kontakt učiňte prosím na výše uvedeném telefonním čísle.. Pracoviště: Michal kutílek, Pobřežní, č.p. 1237, 537 01 Chrudim 1. Informace: Michal Kutílek, +420 721 525 171.


Videosouhrn 13. srpna 2018

Požár v Kutné Hoře a veřejné záchodky místo hudby pro Třebíč: videa dne

Břetislav Oliva.

Loutkářské okénko: Filmový festival v muzeu

Vandal zdemoloval Octavii

Chrudim – Policie pátrá po pachateli, který v sobotu 11. srpna v době mezi jednou a třetí hodinou ranní poškodil osobní vozidlo značky Škoda Octavia, jež bylo zaparkované v Chrudimi v Pardubické ulici.

Sovětské metro opět v akci a tragický pád dvouplošníku: zhlédněte videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 11. až 12. srpna 2018.

Obojživelník s míčem na Slatiňany nezanevřel. Bude kopat divizi

Slatiňany, Plzeň /ROZHOVOR/ - Fotbalisté a futsalisté velmi rádi kombinují oba sporty a k zápasům na trávníku si rádi přidávají utkání ve sportovních halách.

Ztracený chlapeček se šťastně shledal s maminkou

Chrudim - Provozovatelé atrakcí mohou být spokojeni, lidé všech generací od pátku míří na chrudimské Resselovo náměstí, aby si užili radovánek Salvátorské pouti.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT