Asi před rokem začala opatovická akciová společnost International Power (IPO) jednat s vedením chrudimské radnice. Záměr, podle kterého by se „protáhl“ horkovod od Základní školy Dr. Jana Malíka do centra, byl pro Chrudim výhodný. Investici by ze svých peněz nehradila a navíc by zlepšila čistotu ovzduší a zlevnila náklady na vytápění škol.

„Tato akce se měla realizovat v příštím roce. Nemám informace o tom, že by ze záměru sešlo. V každém případě jsme byli už letos připraveni investovat peníze na připojení objektů k horkovodu. Z naší strany zájem trvá,“ tvrdí starosta města Jan Čechlovský.

Společnost IPO na otázku Chrudimského deníku včera zareagovala, avšak nekonkrétně. „Průběžně vyhodnocujeme možnosti nových připojení. Ta jsou předmětem detailního posouzení z technického i komerčního hlediska. I když toto připojení momentálně není předmětem nejbližších plánů, není tím řečeno, že o něm nebudeme v budoucnu uvažovat,“ mlží Petr Zadák z oddělení vztahů s veřejností.

Před dvaceti lety, přesně vpondělí 23. listopadu roku 1987 byl chrudimský horkovod uveden do provozu. Horkovodní přivaděč odborníci nazývají mimořádným technickým dílem. Hlavní větev mezi Černou za Bory a Chrudimí je tvořena dvěma rourami o vnitřním průměru 600 milimetrů a tloušťkou stěny 10 mm. Délka tohoto potrubí dosahuje téměř devíti kilometrů. Na trase se uvnitř pohybuje asi pět tisíc tun topného média o teplotě dosahující sto padesáti stupňů Celsia.