Většímu utrácení u přepážek sázkových kanceláří napomáhají i různé věcné prémie. Oblíbené jsou hlavně automobily a motocykly. Účinným lákadlem jsou také rostoucí jackpoty, dosahující mnohdy pro našince astronomických výšek. Sazka teď nabízí neuvěřitelných 102 milionů a 700 000 korun tomu, kdo vsadí na tiket v maximální výši a všechna čísla mu vyjdou.

„Zájmu o sázení hodně pomůže, drží–li se tak vysoký jackpot dlouho. Pak všichni věří, že čísla konečně padnou a že oni mohou být těmi šťastlivci,“ říká Věra Kubínová z chrudimské sběrny Sazky. Žena za přepážkou nikdy milionové sumy žádnému ze zákazníků nevyplácela. „Ale byly tu už také pěkné výhry, statisícové částky. Desetitisíce jsou celkem běžné,“ říká Kubínová. Lidé podle ní sázeli dříve stále stejná čísla, která souvisela s významnými daty příslušníků rodiny. Dnes za sebe nechávají rozhodovat počítač, ukrytý v terminálu.

„Stroj jim pak přidělí na tiket náhodná čísla, která si lidé ani nepamatují. Proto klienti po tahu nevědí, že vyhráli a dozvídají se to až u nás. Takže tu jejich radost máme přímo před sebou,“ usmívá se Kubínová. Pracovníci sázkové kanceláře se nyní nedozvědí, zda vyhrál někdo z tipujících, který vsadil svá šťastná čísla právě v jejich sběrně. „Dřív jsme už na výherce netrpělivě čekali. Byli jsme zvědaví, kdo si pro peníze nakonec přijde. Ale také se stalo, že nepřišel nikdo ani pro velmi pěkných 27 tisíc,“ vzpomíná Kubínová.

Mnoho lidí bude na svoji výhru možná čekat marně. Chrudimačka Hana Šťastná občas vyhrává, ale jen kolem stokoruny. „A to sázím desítky let, pravidelně, každý týden. Současný jackpot se mnou proto ani nehne, vsadila bych znovu tak jako tak,“ vysvětluje žena s úsměvem.. Jiní to ani nezkusí. „Nesázím, protože bych v životě nevyhrál,“ říká rezolutně Josef Kaška, který zašel do sběrny pro dobití kreditu na telefon.