Například Chrudim vloni předložila Bruselu pět projektů. Radnice plánuje například využít příměstského lesa na Podhůře pro turistiku a volnočasové aktivity. Počítá se s obnovou stávajících cest a vybudováním cyklostezek, odpočívadel a rozcestníků. Celkem by to mělo přijít na 16 milionů korun, začít stavět by se mělo už letos.
Bohaté dotace dostávají i zemědělci. Desítky milionů korun nyní proudí pěstitelům cukrové řepy jako náhrada za zrušení cukrovaru v Hrochově Týnci.

Chrudim/ Praha - Zrekonstruovat v obci starý kulturní dům, postavit novou zastávku či vybudovat cyklostezku.
To je jenom malý výčet toho, co se dá zrealizovat za pomoci evropských peněz z takzvaných Regionálních operačních programů (ROP).

Pro tuzemské regiony je připraveno celkem sedm takových „kasiček“, ze kterých mohou starostové, primátoři a hejtmani žádat peníze.
Jenže zvláště menší samosprávy, teda malá města a vesnice, často nevědí, jak na to.

Malé obce se bojí

„Pokud bude starosta malého města žádat o dotaci u některého z ROP, je nutné vypracovat hlavně projekt, který je svým zaměřením v souladu s cíli a aktivitami příslušného ROPu a nemá negativní vliv na rovné příležitosti,“ vysvětluje Barbara Steinová z odboru řízení a koordinace na pražském ministerstvu pro místní rozvoj.

„Žádost o dotaci pak musí doručit příslušnému úřadu regionální rady. Uvedená příslušnost se vztahuje k místu realizace projektu, tedy k místu, kde bude například zrekonstruována zastávka autobusu,“ dodává.

Adresy všech těchto úřadů jsou k dispozici na stránkách www.strukturalni-fondy.cz, kde jsou také kompletní přehledy všech fondů, ze kterých se dá čerpat.

Dobrá rada nad zlato


Pokud si některý starosta není jistý se svojí žádostí, měl by se však nejdříve obrátit s dotazem na příslušný úřad regionální.
„Bohužel vytvořit zjednodušený návod postupu pro podání žádosti o podporu opravdu nelze. Z tohoto hlediska je vhodnější obrátit se rovnou na pracovníky regionální rady,“ řekla Steinová z ministerstva pro místní rozvoj.

Většina ROP nabízí starostům peníze teprve od prosince 2007, takže do dnešních dnů se podařilo vyčerpat jen necelou třetinu všech peněz, které v nich jsou.

Finančních možností, jak „zadarmo“ zlepšit podmínky pro život v obci či městě, je tak stále dost.