Hlavní vodní tepnou je bezesporu řeka Chrudimka. Údaje o její splavnosti snadno najdeme například na internetových stránkách chrudimského vodáckého klubu Kačeři. Další zajímavou řekou je Doubravka, protínající západní hranici okresu, tam mají dobrý přehled ronovští skauti. Kromě těchto řek si můžeme vybrat mezi některými říčkami či „potoky“ jako Ležák, Krounka a Novohradka. O jejich splavnosti však mluvíme jen tehdy, když je po trvalejších deštích.

A jak jsme na tom s půjčovnami vodáckého vybavení? Nejznámější půjčovnou je bezesporu slatiňanská půjčovna Wiki. Raft pro čtyři lidi na jeden den u nich pořídíme za 700 korun, klasickou nafukovací Pálavu za 250 korun. Při zapůjčení na více dní se pak cena snižuje.

Kromě několika dalších druhů lodí si lze ve Wiki půjčit například neoprénové kalhoty, boty či plovací vestu.

Mimo plavby na takzvané chlupaté vodě si můžeme zajezdit na Sečské přehradě. Na jejím břehu se nachází půjčovna lodí, ve které mají širokou škálu lodí k zapůjčení. Kromě pramice anebo veslice si můžeme vypůjčit plachetnici za dvě stě korun na hodinu, windsurf za sedmdesát korun na hodinu nebo šlapadlo.

Petr Jeníček