S DENÍKEM UŠETŘÍTE

„Stále více lidí si dá na Štědrý den třeba řízek nebo krocana. Přesto pro nás Vánoce představují zhruba šedesát procent ročního odbytu. Na Chrudimsku ale ryby sami u obchodních domů nebo na náměstích neprodáváme, jedině prostřednictvím našich obchodních partnerů. Ryby si tu ale můžete zakoupit v našem středisku v Havlovicích nedaleko Miřetic, a to až do 23. prosince v době od 8 do 16 hodin,“ uvádí Groulík.

Kilogram kapra v 1. třídě v Havlovicích nabízí za 75 korun, výběrový kapr je pak o desetikorunu na kile dražší. Kapr 1. třídy váží do 2,5 kilogramu, výběrová ryba je nad touto hranicí. V nabídce je také lín a tolstolobik.

„Každý máme jiné chutě, ale podle mého je těžší ryba lepší. Nejen chuťově, ale mimo jiné i proto, že větší kosti se z masa lépe vybírají,“ domnívá se Groulík, který přidává i poznatek, že zákazníci dnes začínají upřednostňovat také jiné ryby.

„Stále častěji se lidé ptají po amurovi. Vzhledem se tato ryba podobá kaprovi, chuťově je na tom ale podle mnohých lépe. Je sice dražší, ale zájem o ni je. Amura chováme rovněž v rámci našeho rybářství, v Havlovicích jej ale nabídnout nemůžeme, v tamních rybnících nežije,“ doplňuje Groulík.

V obchodních domech na Chrudimsku lze výhodně koupit i mořské ryby. „My dáváme přednost lososu. Maso nepáchne bahnem, dá se upravit na mnoho způsobů. Teď se dá v akci koupit méně než za stovku kilo,“ říká Jana Karasová z Chrudimě.

(man, ron)