Důvodem tohoto razantního kroku ze strany hlinecké radnice bylo podle slov starostky Magdy Křivanové dlouhodobé prodlení dodavatele s dokončením a předáním díla městu umocněné následnými neshodami v průběhu již zahájeného předávacího a přejímacího řízení. Dodavatel mimo jiné podmiňoval předání díla pro město nepřijatelným způsobem finančního vypořádání. Přes tuto komplikaci ujišťuje starostka Křivanová, že celý komplex je plně ve vlastnictví města.

V uplynulých dnech objekt nepřetržitě hlídala městská policie. „Bylo to právě kvůli ochraně majetku města. Nyní zde už působí správce. Strážníci provádějí kontroly pouze v noci a o víkendech,“ říká Křivanová. Hlinsko se prý nebojí ani o stomilionovou dotaci, kterou získalo na stavbu domova od státu. „Veškeré kroky konzultujeme s právníky i s ministerstvem práce a sociálních věcí. Finanční vypořádání bylo prozatím o rok posunuto,“ podotýká Křivanová. Předpokládá se, že celá věc bude mít právní dohru.

V současné době už do komplexu nastoupili dodavatelé vybavení. „Minulý týden se uskutečnila dodávka lůžek a speciálních van. V tomto týdnu probíhá dodávka a montáž kuchyňského zařízení, zároveň budou zahájeny úpravy okolí domu. Následovat bude montáž technologie prádelny,“ vysvětluje Magda Křivanová. Tyto práce by měly být podle hlinecké starostky dokončeny ještě v říjnu.

Město už přijalo od 1. října témě tři desítky nových zaměstnanců, kteří mají v novém domově důchodců pracovat. Nyní pro ně bude mít práci především pokud jde o úklid a další provozní přípravy. Ovšem pokud by se mělo zahájení provozu oddalovat, nastal by i tady problém. „Chceme, aby domov začal do konce roku určitě normálně fungovat. Bude záležet na tom, jak rychle se nám podaří dům zkolaudovat,“ doplňuje starostka Křivanová.

Mokré budovy

Stavitelství KRRO realizovalo v Hlinsku v minulých letech i tři další velké stavební zakázky, které nejsou zcela bez problémů. Náprava nedostatků stála pokladnu města už téměř 2,5 milionu korun. Jde o dva bytové domy v Ratajích s celkem sedmdesáti byty a také víceúčelový objekt na náměstí vedle budovy radnice.

Problémy se týkaly především špatných izolaci, kdy do domů zatékalo. V případě objektu na náměstí je to podle slov místostarosty Pavla Šotoly navíc problém s izolací ve střeše. „Teď se nám objevila další komplikace u osmadvecetibytovky – popraskaná fasáda ve štítu stavby směrem do sídliště. Do bytů zatéká,“ poznamenává Šotola. Hlinečtí nyní kompletují veškeré posudky nezávislých odborníků.

„Zvolili jsme takový postup, že vždy věc nejprve reklamujeme, ale pokud záležitost nespěje k dohodě, necháme opravit závadu na vlastní náklady a vše zadokumentujeme,“ vysvětluje místostarosta s tím, že po dodavatelské firmě bude město požadovat náhradu zmíněných nákladů spojených s odstraněním nedostatků dodatečně. „Nemůžeme čekat, až bychom se dohodli s firmou, závady jako je zatékání do objektů, je potřeba řešit okamžitě,“ dodává Šotola.

Pohled autora článku Miroslava Krčila najdete v rubrice"K věci".